Cookies

Vi använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse av Dagens Hultsfred. Genom att använda Dagens Hultsfred tjänster godkänner du detta. Här kan du läsa mer om cookies.Jag förstår, ta bort detta

Annons:

Brian Westerling är i delad ledning i Åsa-Nisseracet. Foto: Linus Johansson

Veteranen från Kinda i topp efter första dagen

Brian Westerling är ett mycket välkänt namn i folkracesammanhang. Efter fyra omgångar av totalt sex i Åsa-Nisseracet är veteranen från Kinda MK i delad ledning i Åsa-Nisseracets seniorklass. Nedan kan du se samtliga resultat efter den första dagen. De två sista heaten körs i morgon och därefter väntar finaler.
      1 2 3 4 5 6 Tot
27 Brian Westerling MK Kinda 7 7 7 7     28
90 Joakim Persson Tidaholms MK 7 7 7 7     28
98 Petri Häggman Eksjö FRC 7 7 7 7     28
69 Kim Larsson Jungnerligans RC 7 5 7 7     26
35 Kristian Havdelin Rosendals MK 7 7 5 7     26
20 Rickard Tomingas Alingsås MK 7 5 5 7     24
62 Jesper Sundström Jungnerligan 7 5 7 5     24
55 Joel Hult Hästveda FRC 7 5 7 4     23
28 Pontus Nygren Oskarshamns RRC 5 5 7 5     22
95 Robert Thomsson Pilatorps MK 5 5 7 5     22
111 Pontus Hindström Fjugesta MS 7 3 7 5     22
34 Håkan Persson LAXÅ MK 3 4 7 7     21
44 Anton Måhagen Åtvidabergs MK 5 4 5 7     21
105 Mattias Andersson Älmhults MK 7 7 0 7     21
3 John Svensson SMK Valdemarsvik 4 5 4 7     20
29 David Ekenmo Eksjö FRC 4 7 4 5     20
40 Victor Johansson MK Falcon 4 7 4 5     20
14 Felix Karlsson Vimmerby MS 4 7 4 5     20
78 Emil Jansson Rosendal mk 7 4 5 4     20
37 Jimmy Åberg Karlskrona Ak 5 0 7 7     19
51 Robert Strömholm Silverdalens MSK 5 4 3 7     19
114 Markus Karlsson Lessebo Mk 7 4 3 5     19
48 Christian Medbrant Åtvidabergs MK 4 4 7 4     19
93 Mikael Lundé Ryds Mk 4 7 5 3     19
5 Johan Svensson Vimmerby Ms 7 7 5 0     19
75 Robin Mattisson Vimmerby MS 3 3 5 7     18
31 Fredrik Karlsson Vimmerby MS 5 3 3 7     18
63 Ted Holtne Asarums MS 4 4 5 5     18
30 Marcus Åberg Karlskrona Ak 1 2 7 7     17
74 Sebastian Klyft Eslövs MK 4 5 3 5     17
107 Per-olov Persson LAXÅ MK 4 4 5 4     17
26 Linus Lindqvist Oskarshamns RRC 2 5 7 3     17
39 Johan Karlsson Vimmerby MS 2 7 5 3     17
89 Jonas Berneros Silverdalens MSK 3 3 5 5     16
115 Alexander Trybjer Oskarshamns RRC 4 4 4 4     16
108 Jörgen Johansson MK Falcon 1 7 5 3     16
64 Berthil Hansen Laholms MK 5 2 3 5     15
84 Jimmy Larsson Tidaholms MK 5 3 2 5     15
9 Rickard Bergman Vimmerby ms 4 3 4 4     15
94 Johan Karlsson Vimmerby MS 3 4 5 3     15
8 Jesper Larsson Tidaholms MK 5 3 4 3     15
50 Rikard Svensson Ydre MK 7 7 1 0     15
42 Stefan Hörnander Tjust MK 3 4 7 SV   14
72 Robin Gustafsson Pilatorps MK 5 SV 5 4     14
87 Jerry Göransson V:A Östergötlands MK 2 4 4 4     14
103 Anders Persson Hästveda FRC 3 3 4 4     14
38 Andreas Björklund MK Kinda 1 5 5 3     14
1 Antonio Westerling Mk kinda 5 0 7 2     14
12 Oskar Karlsson Vimmerby ms 3 4 5 2     14
88 Conny Stjernström Vimmerby MS 5 5 3 1     14
36 Albert Bengtsson Nässjö MK SV 5 1 7     13
23 Christian Karlsson Vetlanda RRC 4 1 3 5     13
82 Christan Berg Målilla MK 3 3 2 5     13
7 Jörgen Johansson Nässjö MK 2 3 4 4     13
46 Pelle Wilén Strängnäs AMS 7 5 1 0     13
70 simon karlsson Nässjö Mk 4 7 2 SV   13
6 Marcus Gustafsson Tidaholms Mk 3 0 5 4     12
61 Jesper Åberg Vimmerby MS 3 5 0 4     12
60 Robert Hedström Eslövs MK 3 2 4 3     12
85 Mattias Damgren Hallsberg MK 4 5 0 3     12
22 Robin Eriksson Vimmerby MS 5 7 0 0     12
80 Jonas Blomstrand Vetlanda RRC 2 1 4 4     11
68 Andreas Andersson Nässjö MK 3 2 2 4     11
59 Patrik Johansson Vetlanda RRC 4 4 1 2     11
58 Filip Göransson Tjust MK 5 2 3 1     11
110 Mattias Sääf SMK Valdemarsvik 0 3 2 5     10
116 Oskar Karlsson Tjust MK 4 2 0 4     10
96 Per-Åke Johansson SMK Valdemarsvik 2 2 3 3     10
45 Kim Bergström Vetlanda RRC 2 2 4 2     10
25 Albin Sundlöv Tjust MK 3 5 TK 2     10
19 Johan Larsson Oskarshamns RRC 3 3 4 0     10
73 Robin Lundin Nybro AC 5 2 3 0     10
18 Fredrik Petersson Vetlanda RRC 5 0 0 4     9
13 Patrik Dalmans Målilla MK 1 1 4 3     9
71 Adam Nilsson Eslövs Mk 2 1 2 3     8
66 Martin Bengtsson Eslövs MK 2 3 0 3     8
77 Jens Larsson Oldenborg Norrköpings MK 1 2 3 2     8
49 Daniel Wadman Katrineholms MK 2 2 2 2     8
17 Ronny Gustafsson Mönsterås MK 2 2 3 1     8
113 Kjell Thylen Vetlanda RRC 2 4 2 0     8
43 Sebastian Andersson MK Ramunder SV 4 4 SV   8
79 Marcus Sjögren Tidaholms MK 0 4 0 3     7
10 Joakim Thylen Vetlanda RRC 1 2 2 2     7
109 Pontus Lundh MK Kinda 1 1 2 2     6
104 Jerry Karlsson Nässjö MK 2 1 1 2     6
86 Mattias Sjögren Tidaholms MK 1 5 0 0     6
33 Tobias vatvedt Kalmar MK 0 0 2 3     5
99 Thomas Rolfson Hallsbergs MK 5 0 0 0     5
102 Mattias Lindqvist Oskarshamns RRC SV TK SV 0     0
                   
                   
  Återbud                
4 Peder Havdelin Rosendals MK 0 ÅB       0
52 Kevin Karlsson Ydre MK 0 ÅB       0
67 Jonathan Johansson SMK Örkelljunga 0 ÅB       0
117 Joakim Berneros Silverdalen 7 ÅB       7
97 Jan-Ove Klyft Eslövs MK 0 ÅB       0
101 Michael Johansson MK Kinda 0 ÅB       0
106 Samuel Thörnqvist Vimmerby motorsällskap 5 0 ÅB     5
83 Robert Arvidsson Tjust MK 7 0 ÅB     7
118 Jonas Johansson MK Ran askersund 3 2 SV ÅB   5
54 Marcus Nilsson Eslövs Mk 3 0 7 ÅB   10
2 Thomas Bondesson Tomelilla mk 0 0 0 ÅB   0
57 Dennis Hedström Eslövs MK 0 0 0 ÅB   0
41 Martin Liljeblad Eksjö FRC 7 0 ÅB     7
65 David Tomtelius Vimmerby MS 1 7 3 0 ÅB 11
21 Sammy Andersson Osby MK 2 3 0 0 ÅB 5
100 Roger Frosthed Vimmerby MS 4 7 3 0 ÅB 14
53 Anton Tomtelius Vimmerby MS 4 3 4 1 ÅB 12
47 Magnus Wengelin Haninge MK 3 3 0 0 ÅB 6
112 Patrik Ekblom Tidaholms Mk 1 3 3 0 ÅB 7

Mixklassen




1 2 3 4
209 Ingemar Halleröd Ljungsbro MK 7 5 7 7 26
203 Annika Forsberg Sandvikens MK 7 7 7 4 25
235 Niclas Johansson Åtvidabergs MK 3 7 7 5 22
201 Felicia Johansson Tjust MK 3 4 7 7 21
229 Joakim Söderberg MK Falcon 7 7 0 7 21
239 Tomas Karlsson Tjust MK 7 5 7 2 21
202 Katja Frosthed Vimmerby MS 5 4 4 7 20
214 Nell Brindmark Åtvidabergs MK 7 5 5 3 20
204 Ida Andersson MK Kinda 4 7 7 2 20
234 Therese Westerling MK Kinda 0 7 5 7 19
218 Marie Stjernström Vimmerby MS 5 4 5 5 19
226 Madelene Skälhammar Tjust Mk 0 7 4 7 18
207 Michaela Arvidsson Mk Kinda 5 3 5 5 18
210 Emelie Strömberg Laxå MK 4 3 5 5 17
237 erkki tarpila Ljungsbro MK 4 3 5 5 17
232 Adelinn Westerling MK Kinda 4 5 2 5 16
206 Ove Henningsson Ydre MK 1 4 4 4 13
205 Elin Jonsson Silverdalens MSK 2 4 3 4 13
217 Elin Johansson Åtvidabergs MK 4 2 3 3 12
233 Standly Eriksson Katrineholms mk 2 4 4 2 12
238 Josefine Eriksson Tjust motorklubb 1 3 3 4 11
216 Othilia Emanuelsson Vetlanda RRC 3 1 3 4 11
225 Lina Nilsson Eslövs MK 3 2 4 2 11
215 Anneli Fransson Målilla MK 0 3 4 3 10
230 Björn Kaasinen Vetlanda RRC 5 2 0 3 10
236 Tina Ekenmo Piteå MS 5 0 0 4 9
211 Hanna Sääf MK Ramunder 3 2 3 1 9
219 Josefine Lunde Ryds MK 2 1 2 3 8
231 Josefine Forsblad Vimmerby MS 3 5 0 0 8
208 Moa Ekholm Rosendals MK 0 2 3 0 5
228 Melina Toven Kolsva MS 4 1 SV 0 5
212 Marielle Erlandsson Vetlanda Rally & Racing Club 0 3 1 0 4
ÅTERBUD
227 Marie Karlsson Vimmerby MS 5 0 5
240 Sofia Lod Vimmerby MS 2 0 ÅB 2
223 Malin Strömberg MK Ran Askersund 2 5 0 ÅB 7
220 Sara Andersson Robertsfors MK 7 0 7 3 ÅB 17

Junior

1 2 3 4 5 6 Tot
328 Valentin Mårtensson Dalby MK 7 7 4 7 25
305 Hampus Milton Jungnerligan RC 7 1 7 7 22
323 Filip Martinsson Orust Bilsportklubb 1 7 7 7 22
336 Eric Jansson Rosendal mk 7 5 5 5 22
312 Rasmus Eriksson MK KINDA 7 7 TK 7 21
324 Robin Nilsson Eslövs MK 5 5 7 3 20
306 Martin Lundberg SMK Eksjö 2 7 5 5 19
308 Jimmy strömholm Silverdalens MSK 4 5 2 7 18
313 Hugo Sääf MK Ramunder 3 3 7 5 18
329 Axel Rolandson MK Ramunder 5 4 4 5 18
325 Eddie Larsson Årjängs MK 4 5 5 4 18
330 Emil Larsson Årjängs mk 7 4 7 0 18
311 Oliver Thörnqvist Vimmerby MS 4 5 3 5 17
340 Erik Petersson EKSJÖ FRC 5 3 7 2 17
322 Elof Persson Grimslövs MS 3 4 4 5 16
310 Elsa Hultenius Jönköpings motorklubb 5 3 4 4 16
326 MATTIS Ekberg Ryds MK 2 4 2 7 15
319 Theo Johansson Vimmerby MS 5 4 2 4 15
315 Emil Karlsson SMK Eksjö 7 0 5 3 15
337 Albin Holmberg Östernärkes RMC 2 7 4 2 15
301 Emil Bondesson Tomelilla MK 3 7 5 0 15
303 Moa Nilsson Eslövs Mk 5 3 1 4 13
314 Jasmine Tates Emådalens MK 0 4 5 3 12
333 Tobias Andersson MK Ramunder 4 1 2 4 11
331 Emil Arvidsson Mk Kinda 3 2 3 3 11
318 Tobias Bilfeldt Smk Valdemarsvik 4 5 2 0 11
320 Louise Malmström Eskilstuna MK 2 1 4 3 10
316 Hugo Petersson Eksjö FRC 3 2 3 2 10
338 Alicia Westerling MK Kinda 4 3 3 0 10
339 alexander hjelm Åtvidabergs MK 1 3 1 4 9
317 Frida Karlsson Nässjö MK 1 2 3 1 7
309 Nellie Holmberg Åtvidabergs motorklubb 2 1 0 3 6
332 christoffer hjelm Åtvidabergs MK 2 TK 2 2 6
335 Robin Larsson Jungnerligans RC 3 2 1 0 6
334 Albin Park Eksjö FRC 0 0 3 sv 3
ÅTERBUD
302 Wilmer Westerling MK Kinda 0 ÅB 0


Jakob Karlsson

Jakob Karlsson

jakob.karlsson@dagenshultsfred.se

073 501 41 26

Taggar i artikel

Annons:

0 kommentarer

Lägg till ny kommentar

Kommentar *

Ditt namn*

Din e-post* (publiceras ej)

Annons: