Karl Gunnar Cederberg, 64, och Ann-Britt Kristina Karlsson, 59, från Svärtinge har blivit nya ägare av huset på adressen Hultö 5 i Loftahammar. Huset har en boyta på 33 kvadratmeter. Säljare är Ernst Anders och Ingrid Klint. Ägarbytet gjordes i juli 2026 och prislappen blev 4 000 000 kronor.
Lite mindre än en kilometer därifrån såldes för bara tre månader sedan ett annat hus, på Hultö 2. Där såldes ett 71 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 2 195 000 kronor.
De senaste tolv månaderna har det sålts ett hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var redan nämnda Hultö 2.
Priserna på villor i Västerviks kommun har i princip stått stilla senaste tre månaderna, enligt Svensk Mäklarstatistik.
För länet har priserna stigit med 7,8 procent under perioden.
Samma siffror för senaste året visar i princip oförändrade priser i Västerviks kommun och 4,2 procents ökning i länet.
I snitt måste du betala 15 981 kronor per kvadratmeter i Västerviks kommun, mot 20 345 kronor per kvadratmeter i snitt i hela länet.