Annons:

Åldre par lurades att swisha pengar och logga in med sitt bank-id

Bilden är en genrebild. Foto: MostPhotos

Åldre par lurades att swisha pengar och logga in med sitt bank-id

Ett par i 70-årsåldern i Hultsfreds kommun har utsatts för ett bedrägeriförsök. De lurades att swisha en stor summa pengar till en okänd person, men transaktionen verkar inte ha lyckats.

Annons:

Det var på torsdagseftermiddagen som paret blev uppringt av en person som utgav sig för att jobba på en bank och ville veta så pengarna som de lånat i banken hade kommit in som de skulle. Då paret berättade att man inte hade lånat några pengar kopplades man vidare till bankens ”säkerhetsavdelning”, uppger polisen.

Där lyckades den okände personen lura paret att swisha 30 000 kronor samt att logga in med sitt bank-id fyra gånger.

När paret senare började ana oråd kontaktade man sin riktiga bank, och då visade det sig lyckligtvis att dragningarna inte hade lyckats och inga pengar saknades.

En anmälan om försök till bedrägeri har upprättats.

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt