Annons:

LÅNGA KÖER ÅT ALLA HÅLL EFTER OLYCKA VID RONDELL

En trafikolycka ska ha inträffat på riksväg 34 i höjd med Vimmerby. Långa köer – åt alla håll – uppstod efter olyckan vid Åkeborondellen.

Annons:

Larmet om olyckan kom vid 16.20-tiden. Det ska röra sig om en trafikolycka med flera fordon. 

Olyckan ska ha skett i Åkeborondellen och två personbilar ska ha kolliderat. 

– Det är två personer inblandade, men det finns inga uppgifter om några skador i det här läget, säger räddningstjänstens ledningsoperatör. 

Det är dock kö i alla riktningar i nuläget och stora trafikstörningar.

– Vi har ingen prognos i nuläget.

Vid 17-tiden uppger Roger Linder att det var en en personbil som kört in i baken på framförvarande fordon. Sannolikt på grund av det hala väglaget. 

– Ambulansen är precis där och vi blir också larmade dit. Det var långa köer åt alla håll och helt stopp söderifrån ett tag. En av bilarna kom söderifrån och skulle åka norrut i Åkeborondellen, säger Linder. 

Räddningstjänsten körde iväg den ena bilen till en parkering. Den andra bilen hade redan kunnat lämna platsen. 

– Vi stängde av vägen ett tag när vi förflyttade fordonet, men nu har vi släppt på igen. Det hann bli jättelånga köer åt alla fyra håll.

Det finns inga rapporterade personskador i samband med olyckan. Riksvägen ska nu vara helt framkomlig igen.

Artikeln har uppdaterats.

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagenshultsfred.se

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt