En man i 35-årsåldern döms efter dödsolyckan i Ydre i början av december. Foto: Genrebild
DÖMS TILL FÄNGELSE EFTER DÖDSOLYCKAN I YDRE
Den man som, grovt rattfull, körde ihjäl en person i Ydre kommun i december har nu fått sitt straff. Mannen döms till fängelse i två år och åtta månader. Det skriver Smålands-Tidningen i dag.
I dag kom domen efter den tragiska händelsen på länsväg 134 i början av december. En man i 50-årsåldern blev påkörd när han åkte rullskidor. Senare samma kväll kunde Polisen gripa en man efter en kortare biljakt.
Mannen döms nu till två år och åtta månaders fängelse för grovt vållande till annans död, två fall av grov vårdslöshet i trafik, grov smitning från olycksplats, tre fall av olovlig körning samt två fall av grovt rattfylleri.
Han döms på samtliga punkter enligt åtalet och ska betala skadestånd till sex anhöriga på 50 000 kronor vardera.
Den dömde mannen är i 35-årsåldern och lämande platsen utan att varken stanna eller larma 112. På kvällen återkom mannen till platsen och körde då rakt igenom avspärrningarna och var nära att köra på flera andra personer.