Annons:

ÄLGARNA TRIVS BLAND VILLORNA – SE KLIPP HÄR

Helt obekymrat strosar älgkon med sina båda kalvar runt i villaträdgårdarna. På tisdagsmorgonen var det Magnus "Wesse" Westrins tur att se dem i sin egen och grannens trädgård. Allt medan jägarna sitter på pass i skogen. Foto: Privat

ÄLGARNA TRIVS BLAND VILLORNA – SE KLIPP HÄR

Medan jägarna sitter på pass i skogen, med förhoppningen att få korn på en älg, behövde Magnus ”Wesse” Westrin bara titta ut genom altandörren för att se en älgko med sina två kalvar strosa runt i godan ro i villakvarteret.
– Det är många jägare på gatan, det är bara för dem att stanna hemma, säger han och skrattar.

Annons:

Ja, nog väcker de uppmärksamhet de här älgarna, som varit synliga på flera olika platser i villakvarteren kring Ekeberg. För nog får man förmoda att det är samma tre som kalasar på villaägarnas äpplen.

På tisdagsmorgonen var det Wesses tur att se dem på nära håll, i den egna trädgården på Skogsrundan.

– Jag hade precis släppt ut vår hund Lexus när jag fick syn på kon med sina två kalvar sex-sju meter från huset. Så adrenalinet pumpade. Jag hade hela tiden i huvudet att ”det får bara inte hända hunden något”, berättar han.

"Sprang ut naken"

Så Wesse sprang ut och ställde sig emellan Lexus och älgarna.

– Helt naken var jag, så det var nog en syn, säger han och skrattar. Jag hann varken tänka eller få på mig kläder, jag bara sprang rakt ut och viftade och slog för att få bort dem. Så egentligen gjorde jag nog alla fel man kan göra.

– Men min hustru Katarina är bortrest på kurs och det sista hon sa till mig när hon åkte var ”se nu till att det inte händer någonting när jag är borta”. Det var det enda som klingade i mitt huvud, att det inte fick hända något.

Helt oberörda

Wesse tog med sig hunden in och klädde på sig ett par byxor. När han kom ut igen förflyttade sig älgarna lugnt till grannträdgården, för att mumsa vidare på äpplen.

– Jag hade en hink med äpplen på altanen, men där har de inte varit uppe. Och det var väl tur det, den hade nog inte hållit för en stor älg. När jag sedan gick runt i trädgården såg jag att rabarberna var tillplattade, så jag förmodar att älgarna övernattat i min trädgård.

– Klart man är lite fundersam om det kommer barn och cyklar på morgonen och älgarna vistas här, att det kan bli farligt på något vis, tillägger han. De är ju helt oberörda när de går mellan husen. Det har ju cirkulerat många bilder och filmer på Facebook, hur de ses lite nu och då i villakvarteren. Vi får hoppas att äpplena tar slut snart.

Samtidigt som det här händer dig sitter jägarna i skogen, och bara hoppas på att få syn på en älg. Hur tänker du kring det?

– Ja, vi har ju många jägare på gatan, de kan ju stanna hemma. Det är bara att öppna fönstret.

Annons:

Lotta Madestam

lotta.madestam@dagenshultsfred.se

073 848 65 05

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt