På fem orter i kommunen kan du fira midsommar och dansa kring midsommarstången.
Foto: Pixabay
Mörlunda: Firandet börjar redan ikväll med att stången kläs gemenensamt där arrangerande Mörlunda-Tveta Hembygdsförening gärna ser att den som vill vara med tar med egna blommor. På själva midsommarafton blir det musik, lek, dans kring midsommarstången, servering och tombola. Även byggnaderna i den natursköna parken håller öppet.
Målilla: Målilla-Gårdveda hembygdsförening har lyckats bjuda in Johan Sigvardsson, bördig från Målilla, tillsammans med hustrun Gunilla som svarar för ett musik- och sångframträdande. Det blir dans kring midsommarstången, som kläs gemensamt på torsdagskvällen, servering och man kan strosa runt i hembygdsparken med alla sina hus och museum.
Virserum: Förra året väcktes en gammal tradition till liv igen med firande vid IOGT-NTO:s sommarhem, vackert beläget intill Virserumssjön. Det blev lyckat och i år får firandet sin fortsättning med mycket sång och musik, även här framförd av Johan och Gunilla Sigvardsson. Det blir en dag fylld med lek, musik, dans kring stången och gemenskap. Man kommer att resa en midsommarstång och binda kransar. Förstås är serveringen öppen.
Hultsfred: Även i Hultsfreds hembygdspark samlas man traditionsenligt på torsdagskvällen för att plocka blommor och löv för att klä midsommarstången tillsammans och fika. Man väntar dock till själva midsommarafton med att resa den, vilket får inleda själva firandet. För musiken svarar Karolina Stenström, Ville Pettersson och Johanna Wright. Det blir också servering.
Lönneberga: I Lönneberga hembygdsgård inleds firandet redan på morgonen med att klä midsommarstången med blommor och blad, som man önskar ska tas med. På eftermiddagen reser man stången och det blir dans kring den till musik av Ingers spelmanslag. Serveringen håller öppet och det blir även lotterier, försäljning av godis, böcker och annat, det finns fiskdamm, grillad korv och alla byggnader är öppna för visning. Man kan också testa inte-stöta-markenbanan ner till Snusbo.
Vena: På orten blir det inget midsommarfirande i den bemärkelsen på själva midsommarafton, utan på lördagen hålls en friluftsgudstjänst i Vena hembygdsgård. Det blir även servering. Arrangemanget är ett samarbete mellan hembygdsföreningen och pastoratet.