Annons:

  • Hon belönas med ledarskapspris inom koncern med 12 000 anställda

    "För mig blir priset en bekräftelse på att jag tänkt rätt kring mitt sätt att leda arbetsgruppen. Det blir en trygghet, att jag kan fortsätta på det sättet jag börjat", säger Emmelie Mikkonen, som haft en ledarroll i drygt två år.

  • Hon belönas med ledarskapspris inom koncern med 12 000 anställda

    Emmelie Mikkonen har uppmuntrats med Team Olivias Ledarskaps pris, för sitt arbete på Solviken i Målilla. Foto: Privat

Hon belönas med ledarskapspris inom koncern med 12 000 anställda

Hon gick ifrån att vara sjuksköterska till chef. Nu har Emmelie Mikkonens arbete på Solviken i Målilla belönats med ett ledarskapspris – i hård konkurrens inom en koncern med sammanlagt runt 12 000 anställda.

Annons:

Emmelie Mikkonen, 36 år från Målilla men numera bosatt i Hultsfred, hade bara varit sjuksköterska på HVB-hemmet Solviken i åtta månader när hon erbjöds ett chefsjobb.

Resultatet av hennes arbete har nu också resulterat i ett ledarskapspris, ”Team Olivia Prize”, som koncernägaren Team Olivia delar ut en gång om året inom enheten individ och familj med 6 000 anställda på HVB- och LSS-bostäder runt om i landet. Totalt har koncernen 12 000 anställda, varav man har 20 tillsvidareanställda i Målilla och 30 totalt i arbetsgruppen.

– För mig blir det en bekräftelse på att jag tänkt rätt kring mitt sätt att leda arbetsgruppen. Det blir en trygghet, att jag kan fortsätta på det sättet jag börjat, säger Emmelie Mikkonen, som haft en ledarroll i drygt två år.

Hur känns det att ha blivit förärad det här priset?

– Jag blir både glad, rörd och berörd över att inte bara jag utan hela Solviken blev uppmärksammad på det sättet i hela vår koncern, säger Emmelie Mikkonen och fortsätter:

– För som jag också sa den kvällen när priset delades ut, så behöver man arbetsgruppens mandat och förtroende för att kunna leda. Och därför blir det här någonting som står för hela Solviken och arbetsgruppens utveckling. Sedan handlar det förstås om att jag fått förtroende från mina chefer att göra på mitt sätt.

Planerar överraskning

Priset, som bestod av ett diplom och ett olivträd, delades ut i Stockholm, där huvudkontoret ligger. Dessutom får arbetsgruppen göra något tillsammans.

– Jag sitter faktiskt och planerar det idag. Jag ska ta med hela arbetsgruppen på en överraskning, vilket i sig kommer stärka gruppen ännu mer. Det blir en riktig teambildardag.

Har du hunnit fira det fina priset?

– Vi träffades och hade afterwork i arbetsgruppen i fredags, det stora firandet blir i samband med aktiviteten. Efter prisutdelningen var det afterwork med ganska mycket människor, ledare och chefer som jag inte ens känner, så jag har fått ta emot oerhört mycket gratulationer. Utdelningen livestreamades dessutom, så även på Solviken var det ett gäng som tittade. 

Betyder det här något för själva Solviken, att man har en chef som fått pris för sitt ledarskap?

– Solviken har verkligen utvecklats, det här gör att vi är satta på kartan inom vår koncern, vi ligger annars rätt avsides jämfört med många andra enheter.

Fakta

 

Motivering:
 Emmelie är en engagerad och närvarande ledare på Solviken, där hon har omformat arbetsmiljön till en trygg och utvecklande plats för både personal och boende. Hon främjar ett teamorienterat arbetssätt genom att uppmuntra initiativ och ta tillvara på varje individs kompetens samtidigt som hon skapar en öppen och transparent kultur för att hantera avvikelser och främja utveckling.
Genom sitt ledarskap har Emmelie framgångsrikt drivit förändringar på Solviken, där fokus ligger på att ge bästa möjliga omsorg till de boende och skapa en kultur där tillväxt och framgång är målet för hela teamet.

 

Annons:

Lotta Madestam

lotta.madestam@dagenshultsfred.se

073 848 65 05

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt