Initiativ fortsätter för att undvika ensamhet –

Kristofer och Alicia Söderlund kommer hålla Ekebergskyrkan öppen för gemenskap även den här julafton. Foto: Privat

Initiativ fortsätter för att undvika ensamhet – "Var väldigt familjärt"

Ingen ska behöva sitta ensam i jul. Det är drivkraften som får Alicia och Kristofer Söderlund att hålla Ekebergskyrkan öppen för gemenskap på julafton.

Annons:

Idén väcktes förra året, i hopp om att ingen ska behöva sitta ensam i jul. Det vill paret undvika, så de fortsätter med sin julgemenskap även i år i Ekebergskyrkan, där båda är aktiva.

– Det var en självklarhet, det sa vi till varandra direkt när vi stängde dörren och låste efter oss. Vi sa ”Nu har vi gjort det och detta gör vi om nästa år”, säger Alicia Söderlund.

Hur blev gensvaret förra julen?

– Det blev väldigt familjärt. Vi var inte en jättestor grupp, men de som kom stannade hela kvällen. Vi fikade och pratade och hade en mysig stund och körde julklappsspelet, säger Kristofer.

– Det märktes att det var uppskattat, tillägger Alicia. Vi fick även höra efteråt att fler hade velat komma, någon hade glömt bort det, en hade somnat. Så vi hoppas att de kommer till oss i år, både de nya och de som kom förra året. Vi hoppas man vågar ta steget inte bara de som sitter ensamma, utan kanske är man ett par som är vana vid att fira stort med hela familjen, men nu sitter själva. Alla är välkomna.

En nyhet för året

Gemenskapen står i fokus, det kommer spelas lite musik, det finns möjlighet att tända ett ljus och det blir servering av glögg och pepparkakor.

– Församlingen och second hand vill också bidra, så de hjälper till med julklappar till julklappsspelet och en nyhet i år är att de också kommer laga lite enklare julkvällsmat.

Annons:

Lotta Madestam

lotta.madestam@dagenshultsfred.se

073 848 65 05

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt