Efter flera år i den kusliga ladan i Tigerstad flyttar spökeventet in till Mörlunda. Det blir ett helt nytt upplägg tack vare ett samarbete med Mörlunda-Tveta Hembygdsförening.
– Vi kände att Blåbärskullen är ett fantastiskt ställe att vara på, och vi tänkte att det är kul att aktivera parken lite mer. Det välkomnades av hembygdsföreningen, så det var roligt, säger Johanna Sandin som fortsätter engagera både familj och vänner. Tillsammans lägger de extra krut på att skapa stämning på kullen med belysning och halm, utöver alla läskiga spöken, dödskallar och annat.
”De glömda” samlas på kullen
Arbetet pågår för fullt på Blåbärskullen inför lördagen den 25 oktober. ”Det är datumet då hösten vänder och mörkret får fäste”, står det i programbladet. Datumet när ”De Glömda” – som ingen längre minns, men som minns oss, samlas igen på Blåbärskullen.
Det är ett litet utdrag ur historien om Mörkrets mysterier och Kulla-Kajsas förbannelse över hembygdsparken.
– De samlas inte för att skrämmas, utan för att bli ihågkomna, säger Johanna vars intention är att tona ner läskigheterna en smula.
Men de levande spökena återkommer, lovar hon.
Belönas med godis och diplom
Det har varit en del som blivit ledsna för att det inte blir i ladan, men Johanna är säker på att det blir ett lika bra upplägg, om inte bättre.
– I ladan var det en bestämd slinga, som man var tvungen att följa. Nu blir det olika stationer, som man går till i sin egen takt för att lösa olika uppgifter och samla stämplar på en bricka man köper i entrén. Full bricka belönas med godis och diplom, som visar att man överlevt ”Mörkrets mysterier 2025”, säger Johanna Sandin, som även hoppas att det ska öppna upp för att fler kan delta när det är inne i samhället.
”Blir ett lyft för föreningen”
Förra året arrangerades Spökrundan två lördagar, sammanlagt lockades runt 420 besökare.
– Det är jättesvårt att veta hur många som kommer, men det verkar ha spridit sig bra, så jag hoppas det blir bra uppslutning. Förhoppningen är att det kommer åtminstone 300 gäster.
Hasse Sandin är inte bara pappa till Johanna, utan han sitter även i hembygdsföreningens styrelse. Han gillar idén att flytta spökrundan till Blåbärskullen.
– Det blir ett lyft för föreningen när fler kommer dit och vi får visa vår fina park. Vi vill få igång fler aktiviteter i parken och få till en föryngring.