Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Politisk annons

Avsändare: Sverigedemokraterna Hultsfred

Med flera år kvar till det är skarpt läge fick eleverna ändå göra ett val

På bilden syns från vänster Kasper Karlsson, Travis Persson, Algot Hägg, Elias Bäcketoft och samhällskunskapslärare Peter Nordin. Foto: Privat

Med flera år kvar till det är skarpt läge fick eleverna ändå göra ett val

Även Albäcksskolan i Hultsfred har haft skolval.
– Det är viktigt att eleverna får praktisera demokrati och inte bara läsa om det, uppger Peter Nordin, samhällskunskapslärare på skolan.

Annons:

Under torsdagen fick skolans alla 315 elever möjlighet att rösta, som i riktiga valet med autentiska valsedlar och valkuvert, och röstningsbås.

– En före detta politiker kommer så småningom och berättar mer om arbetet som politiker. Annars har eleverna förberett sig och lärt sig mer under lektionstid, uppger Peter Nordin på mail.

Eleverna har även själva varit med och arrangerat skolvalet genom att bland annat vara valförrättare i vallokalen som ställts i ordning för ändamålet i klassrummet för samhällskunskap.

Rösträkningen pågår, men man får vänta på resultatet av ungdomarnas val. Det presenteras först på själva valdagen. Vid en första anblick tycks intresset ha varit stort, enligt Peter Nordin.

Annons:

Lotta Madestam

lotta.madestam@dagenshultsfred.se

073 848 65 05

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenshultsfred.se.

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Politisk annons

Avsändare: Kristdemokraterna i Kalmar län

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt