Annons:

Tuffa betygssiffror och stora skillnader – men skolchefen ser ljusglimtar

Hultsfreds kommun ligger under rikssnittet i årskurs 9 och när det gäller gymnasiebehörigheten, samtidigt som resultaten i årskurs 6 sticker ut positivt. Foto: MostPhotos

Tuffa betygssiffror och stora skillnader – men skolchefen ser ljusglimtar

Nästan var tredje elev i årskurs 9 i Hultsfreds kommun når inte kunskapskraven i samtliga ämnen. Kommunen ligger också under rikssnittet när det gäller gymnasiebehörigheten. Samtidigt finns positiva signaler från de yngre eleverna. 

Annons:

Barn- och utbildningsnämnden i Hultsfreds kommun har fått en redovisning av den senaste betygsstatistiken. Siffrorna visar att kommunen fortfarande har en bit kvar till rikssnittet på flera områden, men också att det finns ljusglimtar.

I årskurs 9 nådde 64,6 procent av eleverna kunskapskraven i samtliga ämnen under 2026. Motsvarande siffra för hela landet är 69,9 procent. Det innebär att Hultsfreds kommun ligger 5,3 procentenheter under rikssnittet. 

Även det genomsnittliga meritvärdet är lägre än i landet som helhet. Hultsfredseleverna har ett meritvärde på 217 poäng jämfört med rikssnittets 225 poäng.

– Vi ligger lite under rikssnittet för 2026. Vi har närmat oss riksnivån under de senaste åren och det är väldigt roligt. Vi fortsätter att satsa på att höja våra resultat ytterligare, säger barn- och utbildningschefen Martin Snickars.

Var femte elev saknar behörighet 

Statistiken visar också att 79,5 procent av eleverna i årskurs 9 är behöriga till gymnasieskolans yrkesprogram. Det innebär att drygt var femte elev saknar sådan behörighet.

Rikssnittet ligger på 82 procent, vilket betyder att Hultsfreds kommun ligger 2,5 procentenheter under genomsnittet.

När det gäller behörighet till högskoleförberedande program är skillnaden större. I Hultsfred är 75,6 procent av eleverna behöriga, jämfört med 80,8 procent i hela landet.

Annons:

Positiva siffror i årskurs 6

Betydligt ljusare ser det ut i årskurs 6. Där har 75,7 procent av eleverna nått kunskapskraven i samtliga ämnen. Det kan jämföras med rikssnittet på 69,5 procent, vilket innebär att Hultsfred ligger 6,2 procentenheter högre. Jämförelsen gäller dock rikssiffrorna från 2025, eftersom motsvarande statistik för 2026 ännu inte har presenterats.

Martin Snickars ser de positiva resultaten som ett tecken på att kommunens satsningar börjar ge effekt. 

– Vi har arbetat mycket med tidiga insatser, framför allt när det gäller språk-, läs- och skrivutveckling. Här ser vi också att det börjar synas i våra resultat, framför allt på lågstadiet och även upp på mellanstadiet, säger Martin Snickars.

Ska prioritera resultaten 

Barn- och utbildningsnämndens ordförande Johan Svensson (M) är tydlig med att kommunen behöver fortsätta arbetet för att förbättra elevernas resultat.

– Det här är en fråga som vi behöver arbeta mer med. Naturligtvis vill vi se till att måluppfyllelsen ökar, säger Johan Svensson. 

Han kopplar också möjligheterna att utveckla skolverksamheten till kommunens ekonomiska situation.

– När vi känner att vi har ekonomin med oss orkar vi på ett annat sätt ta tag i de här frågorna som är så pass viktiga. Att höja måluppfyllelsen kommer vara ett fokusområde under det närmaste läsåret, på flera olika sätt, säger Svensson. 

Annons:

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagenshultsfred.se

070 378 71 16

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenshultsfred.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt