Caroline och Mathias Jäderup vill sprida glädje i jul genom att skänka julbord till två familjer. "Just nu är jag så berörd, att så många tagit sig tid att skriva så fint", säger hon. Bilden är ett montage. Foton: MostPhotos/Privat
Idén letar sig egentligen tillbaka ända till 2017 då Caroline Jäderup drev catering och skänkte bort den julmat som blev över. Nu tar hon och Mathias det hela ett steg längre genom att erbjuda två familjer att komma på julbord i Silverdalens Folkets Hus.
Hur har era tankar gått?
– Det känns alltid bra att få göra något för andra. Ända sedan vi startade Lönneberga Matverksta 2023 har vi fått otroligt mycket positivt gensvar från folk, så vi känner att vi gärna skulle vilja ge tillbaka på något sätt.
Inte många barnfamiljer som kommer
Under de tre år som paret haft julbord i Folkets Hus har tanken slagit dem att det inte är så mycket barnfamiljer som är ute. Utan det är mest äldre, de som är ute med sina vänner, företag och föreningar.
– Jag vet inte, men jag tror att det har sin grund i att familjer inte har de ekonomiska möjligheterna. December är en månad med många utgifter och man ska försöka skapa en mysig högtid. Vi kan bara gå till oss själva, vi har sex barn, då blir det dyrt. Det var så idén väcktes, vi vill ge en ljusglimt i vardagen.
”Berättar så fina historier”
Caroline Jäderup gick ut på sociala medier och presenterade deras idé. Hon efterfrågade nomineringar och är överväldigad av gensvaret.
När hon försöker sig på en sammanfattning är det folk som nominerat barnfamiljer som har det tufft ekonomiskt, personer som genomgått mycket tragedi inom familjen eller människor som inte sätter sig själva i första hand utan alltid prioriterar andra.
– Vi är uppe i ett 70-tal nomineringar och då återstår hela november som man kan skicka in. De berättar så fina historier, och man förstår att många inte har den möjligheten att gå på julbord. Så det känns tufft, vi skulle vilja ge alla möjligheten, men den möjligheten har vi inte, säger Caroline Jäderup som vill poängtera att ingen annan än hon och Mathias kommer veta vilka två det är som får en julbordskväll, så ingen ska känna sig utpekad.
Hur reagerar du personligen på det de berättar ur sina liv?
– Jag är nog en känslomänniska, så det är klart man blir berörd av alla historier man får in. Ibland kommer tårarna, man tänker att december ska vara en positiv och glädjande månad, så är det inte för alla. Jag skulle vilja ta alla i min famn, sätta dem vid ett bord och ge dem varm mat och kärlek.
Det låter känslosamt, hur ska du kunna välja två?
– Det kommer vara otroligt svårt. Mathias och jag läser allting vi får in, så just nu vet jag inte hur vi ska kunna välja två. Jag är så otroligt berörd att så många tagit sig tid att skriva så fina nomineringar.