Många såg ett starkt ljussken på himlen i går. Bilden är en genrebild och inte från detta tillfälle.
Foto: Pixabay
Flera personer har hört av sig och berättat att de sett ljuset, både i Västerviks och Kalmar kommun. Enligt Aftonbladet har rapporter om händelsen kommit från Småland till Medelpad.
Till Expressen säger Eric Stempels, forskare vid institutionen för fysik och astronomi vid Uppsala universitet, att det kan ha rört sig om en ljusstark meteor, en så kallad bolid. Den ska ha brunnit upp i atmosfären.
– Både det här ljusskenet och mullret som folk har beskrivit är förenligt med att det varit ett stort bolideldklot som brunnit upp i det här området, säger han till Expressen.
Han såg själv ljuset.
– Det här är ingenting farligt, sådana här stenar brukar brinna upp i högre delar av atmosfären och det är väldigt ovanligt att bitar av dem faller ner på jorden, säger Eric Stempels till Expressen.