En bild man inte ser längre. Är samhället mer öppet om ett år?
Foto: MostPhotos
För många kanske det är det längsta året man har upplevt. Isolering, ensamhet och tristess. För ett år sedan kom ett virus vi aldrig hört namnet på och ändrade förutsättningarna totalt.
Den 10 mars 2020 bekräftades det första fallet i Kalmar län. Nu är det den 10 mars 2021 och fortfarande lever vi med restriktioner och dagliga coronauppdateringar.
Men hur kommer samhället se ut 10 mars 2022? Smittskyddsläkaren Lisa Labbé Sandelin kikar in i sin spåkula.
– Det är omöjligt att svara på, men förhoppningen är att vi lärt oss ännu mer om det här viruset och att vi är mer säkra på vilken effekt vaccinet har på smittspridningen, säger hon och fortsätter:
– Jag tror också att vi kommer anpassa oss mer efter hur viruset beter sig över året. Det kan vara att man går in i "covid-tid" om man kan säga så och att vi då får dra ned lite, får vaccinera mer, kanske främst de som är i riskgrupp, som vi gör med säsongsinfluensan. Förhoppningsvis vet vi mer och kan lätta på restriktioner, men göra fler anpassningar och mer lokala anpassningar.
Mer årstidsbetonat
Labbé Sandelin tror att årstidsvariationen kommer bli en viktig faktor.
– Det som syntes i somras var att viruset är mindre aktivt på sommaren och det hade man inte med i beräkningarna från Folkhälsomyndigheten när man gjorde olika scenarier. Då tittade man på kontaktintensiteten och att den viktigaste faktorn var att om man träffade fler människor skulle smittan gå upp. Men av naturliga skäl gick smittan ned under sommaren och i takt med att vi lär oss mer om det här tror jag vi får en tydligare årstidsvariation, som med säsongsinfluensan. På sommaren kan man släppa på och sedan får vara man vara beredd på att strama åt vid andra tillfällen. Då kan det ske väldigt lokalt. Det gäller att hitta en balans i det här och förhoppningsvis är läget bättre då.