Region Kalmar län pausar personalvaccineringen. Bilden är en genrebild.
Foto: MostPhotos
Från och med tisdag den 16 mars pausas personalvaccineringen i Region Kalmar län. Orsaken är helt enkelt vaccinbrist. Regionen kommer inte få de mängder vaccin man hade planerat för.
– Det har med vaccintillgången att göra. Har man brist på vaccin så måste vi prioritera de äldre och mest sköra. Då pausar vi i det här läget och följer Folkhälsomyndighetens prioriteringsordning. Det är åldersprioriteringar som gäller, säger planeringsdirektör Sofia Hartz.
Har ni någon uppfattning om när ni kan börja igen?
– Det är svårt att veta. Av de som träffar de mest sköra och utsatta är många redan vaccinerade. Vi har hunnit med de som är i de mest påtagliga grupperna, men om det är tillräckligt mycket är svårt att svara på. Det är svårt att svara på när vi kan återgå till planeringen också. I dagsläget känner vi att vi behöver prioritera de äldsta och mest sköra utifrån de minskade leveranserna.
Hur blir det för personer som fått en dos?
– De kommer att få sin andra dos.
Vilka personalgrupper var det ni skulle börja vaccinera nu?
– Jag kan inte svara för det i detalj, men vi har vaccinerat de som jobbar med de mest utsatta grupperna. Vi måste, med tanke på vaccinmängden vi får, göra så här och vaccinera de mest sköra. Man vill kunna göra så mycket som möjligt, men det går inte med nuvarande leveranser.
Sofia Hartz hoppas ändå att mängden vaccin som kommer regionen till del ska öka snart igen.
– Vi går och väntar och hoppas det kommer större leveranser så snart det går.