Bilden är en genrebild.
Foto: MostPhotos
Det var den 11 oktober i fjol som en person blev rånad av två okända män i centrala Hultsfred.
– Rånet utfördes genom misshandel och hot om våld, men målsägaren fick inga allvarliga skador. Vid tillfället tillgrep gärningspersonerna en del av hans tillhörigheter, berättar kammaråklagare Nina Erlandsson, som under torsdagen begärde en man häktad misstänkt för rånet.
Det handlar om en man i 30-årsåldern bosatt i Hultsfred.
– Mannen sitter redan frihetsberövad på anstalten i Mariestad, så han hämtades där i går, berättar Nina Erlandsson.
Intensiv jakt på medgärningsman
Spåren som ledde till den nu misstänkte mannen dök upp i samband med parallella utredningar.
– Det stämmer. Misstankarna mot honom väcktes efter förhör och vittnesuppgifter i samband med andra ärenden som utreds. Nu ansåg jag att vi nådde upp till sannolika skäl och därför begärde jag honom häktad.
Nina Erlandsson berättar också att man arbetar med att hitta den misstänkte manens kumpan från rånet.
– Den personen är ännu okänd, kan man säga, men polisen jobbar intensivt med saken och börjar få upp spår. Förhoppningsvis kan vi nå hela vägen fram där, säger hon.
Häktningsförhandling mot den misstänkte Hultsfredsbon kommer att hållas under dagen.