Annons:

Menar att bilen inte användes – man döms ändå för grovt rattfylleri

Bilden är en genrebild. Foto: MostPhotos

Menar att bilen inte användes – man döms ändå för grovt rattfylleri

En man i 65-årsåldern döms mot sitt nekande för grovt rattfylleri. Själv menar mannen att han gick till affären, men rätten går hårt på vittnenas linje om att han körde bil. Promillehalten var 1,5 kort senare.

Annons:

Händelsen inträffade i mars i år på en ort i Hultsfreds kommun. Mannen själv har berättat att han var i affären och handlade öl den aktuella dagen. 

Dagen innan hade han också köpt öl och druckit och likaså på förmiddagen just den här dagen. När ölen var slut på eftermiddagen gick han för att köpa nya. 

Enligt mannen gick han alltså för att handla de nya ölen. Han hade cigaretter i sin bil och uppger att han endast kollade så att elektroniken i bilen fungerade. 

Men ett vittne säger att hon reagerade på en bil som stod väldigt snett parkerat. Senare upptäckte kvinnan att mannen satte sig i bilen och att han också körde iväg. Då ringde hon till polisen. 

Blåste 1,5 promille

Polisen som kom till platsen uppfattade mannen som påtagligt berusad. En husrannsakan utfördes i huset och bilen. Motorn och oljan var ljummen, så polisens bild var att bilen hade använts i närtid. 

Tingsrätten uppfattar de två vittnena som mycket trovärdiga och anser att deras uppgifter är helt tillförlitliga. Någon timme efter händelsen blåste mannen 1,5 promille ett par timmar senare hade han 1,23 promille. 

Enligt tingsrättens mening ger detta stöd för åtalet och man anser att det är ställt bortom rimligt tvivel att mannen kört bilen. 

Mannen döms nu för grovt rattfylleri och påföljden bestäms till villkorlig dom förenat med samhällstjänst i 50 timmar. Rätten anser inte att uppgifterna om körningen talat för en konkret trafikfara, utöver den höga alkoholpåverkan. Alternativstraffet blir fängelse i en månad.

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagenshultsfred.se

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt