Annons:

Åtalstiden förlängs mot terrormisstänkt Vimmerbybo

Senast den 30 juni skulle åtal ha väckts mot den terrormisstänkte Vimmerbybon, men nu står det klart att åtalstiden förlängs till den 24 juli. Foto: MostPhotos

Åtalstiden förlängs mot terrormisstänkt Vimmerbybo

Den Vimmerbybo i 20-årsåldern, som är misstänkt för flera terrorbrott, får kvarstanna i häktet ett tag till. Åklagaren har fått igenom ett nytt datum att förhålla sig till vad gäller åtalfristen. 

Annons:

Tidigare i år blev en annan Vimmerbybo dömd till tre år och tre månaders fängelse för flera terrorbrott. I början av det här året greps en annan man i 20-årsåldern, vän till den dömde, av Säpo vid en insats i Västsverige. 

Ärendena har kopplingar till varandra och Vimmerbybo nummer två har suttit häktad stora delar av våren och misstänks för grov finansiering av terrorism samt två fall av resa för terrorism.

Finansieringen ska ha skett mellan januari 2023 och januari 2024 i Vimmerby kommun. När det gäller resa för terrorism är brottsplatsen satt till Sigtuna kommun, där flygplatsen Arlanda ligger. Vimmerbybon ska ha varit med på en resa till Etiopien och Somalia hösten 2023 samt en resa till Etiopien via Saudiarabien våren 2024.

I förhör har Vimmerbybon berättat att han lärde känna den redan dömde Vimmerbybon, som enligt domen stärkt och stött terrorsekten IS, under skoltiden och att de är nära vänner. Däremot menar han att han aldrig haft någon önskan om att göra jihad och att det inte varit syftet med resorna.

Åtalstiden förlängs till 24 juli

Mannen blev först häktad i slutet av februari och åklagaren Carl Mellberg, som leder förundersökningen, har fått honom omhäktad flera gånger. Den 30 juni gick åtalsfristen ut, men åklagaren är ännu inte redo för att gå till åtal i fallet.

Åklagaren berättar för vår tidning att han har begärt och fått förlängd åtalstid till den 24 juli av Attunda tingsrätt. 

”Beräknad tidpunkt för beslut i åtalsfrågan är någon gång efter sommaren. Svårt att säga närmare än så”, skriver han i en kommentar till vår tidning. 

Går det att säga något kring utredningen under den senaste månaden?

”Det finns inget ytterligare att meddela i nuläget tyvärr”, skriver han. 

Annons:

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagenshultsfred.se

0703787116

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt