Bilden är en genrebild. Foto: Mostphotos/Pixabay
Det var den 30 juli som tre personer i Hultsfreds kommun blev kontaktade av vad som sannolikt är en och samma bedragare. Och tillvägagångssättet känns igen från den senaste tiden.
Målsägarna uppmanades att spärra sitt bankkort för att undvika att bli av med pengar. En av målsägarna gick tyvärr på bluffen och lämnade ut sina kortuppgifter. Senare visade det sig att 15 000 kronor hade försvunnit från kontot.
– Det går inte tillräckligt många gånger uppmana om att man aldrig ska lämna ut några som helst uppgifter eller utföra saker på anmodan av okända personer via mejl eller telefon. Banker eller myndigheter kontaktar dig aldrig på det sättet eller begär det av dig. Om man uppmanas att spärra sitt kort eller lämna ut uppgifter så ska man i stället alltid själv kontakta sin bank, säger polisinspektör Ulrika Fagerlind.