Bilden är en genrebild.
Foto: MostPhotos
Det var i september 2024 som en grannfejd på en ort i Hultsfreds kommun till slut urartade. Grannarna hade en konflikt sedan några år tillbaka och den aktuella dagen stod den målsägande på sin tomt och kom i ordväxling med grannens sambo.
Mannen ifråga anslöt till bråket och diskussionen fortsatte.
Målsägande har uppgett att hon gick ut för att gräva ned en häck. Samtidigt hade grannens sambo en trimmer igång som skvätte grus. Kvinnan ska då ha tittat ditåt och ruskat på huvudet.
Kvinnan på andra tomten ska då ha sagt: "Vad, vad, det är min tomt, jag gör vad jag vill" enligt domen.
Blev iskall och skakig
Då hämtade kvinnan sin sambo och mannen ska enligt målsägande ha sagt att de skulle ha ihjäl henne. Målsägande har beskrivit hur hon blev helt iskall och skakig.
Kvinnan har berättat att hon tog hotet på allvar och att hon upplevde det som väldigt väldigt obehagligt. Kvinnan har känt sig otrygg och har nu valt att flytta till en annan kommun.
Mannen har beskrivit hur han var på baksidan när han hörde höga röster och sprang till framsidan. Han ska då ha sett sin sambo ha en livlig diskussion med grannen och haft tårar i ögonen.
Delar av denna händelse har filmats och på filmen hör man honom säga "we wait and we kill". Mannen säger att han sa fel och att han med "kill" egentligen menade "mill", alltså mala på svenska. Han ska ha menat att de skulle använda lagliga medel för att få rätt.
Sagt att orden inte var riktade mot grannen
Mannen har också sagt att han pratade om situationen i Israel och att orden inte var riktade mot grannen. När han sa "as in Israel" syftade han på att man handlar beroende på vad som händer och i det här fallet en aktion och därefter en reaktion.
Han tycker det är tråkigt att grannen uppfattade det som hon gjorde och säger att det inte var avsett som ett hot. Enligt mannen försökte han bara skydda sin sambo och han påstår också att kvinnan på granntomten formade sin hand som en pistol och riktade den mot sambon.
Tingsrätten har tagit del av filmen och enligt rätten är det klarlagt att mannen säger "We wait and we kill as in Israel". I sitt sammanhang är mannens uttalanden att betrakta som olaga hot. Mannens uppgifter ändrar inte den bedömningen, enligt rätten.
Mannen som är i 70-årsåldern döms nu för olaga hot till villkorlig dom förenat med dagsböter på sammanlagt 9 900 kronor. Delvis beroende på att rätten anser att det saknas skäl att tro att mannen ska begå nya brott.