Annons:

Fantasier och hemliga dagdrömmar på nästa utställning med grannar

Lars Isacson och Afsaneh Monemi Ångbäck ställer ut teckningar och skulpturer på Galleri Kopparslagaren. Foto: Privat

Fantasier och hemliga dagdrömmar på nästa utställning med grannar

Lars Isacson och Afsaneh Monemi Ångbäck är näst på tur att ställa ut på Galleri Kopparslagaren. Genom de båda konstnärerna blir det en blandning av teckningar och skulpturer där fantasier och hemliga dagdrömmar bearbetats.

Annons:

På lördag öppnar en ny utställning på Kopparslagaren i Hultsfred. Lokalen delas denna gång av två grannar från Bjöskebo utanför Vena. Nämligen Lars Isacson, tecknare och bildkonstnär, och Afsaneh Monemi Ångbäck, etablerad bildkonstnär sedan 20 år tillbaka med egen ateljé i Göteborg.

– Afsaneh Monemi Ångbäck skulle ställa ut på Kopparslagaren och tyckte att någon mer skulle ställa ut, så det kändes roligt att vi kunde göra det här tillsammans, säger Lars Isacson. 

För Lars Isacsons del har han inspirerats av boken ”Vredens duvor” av John Steinbeck.

– När jag i min ungdom för första gången läste romanen greps jag starkt och såg framför mig det hela i bilder, berättar han. Långt senare, 2015 läste jag romanen igen och bestämde mig för att göra teckningar som ett reportage om familjen Joad, som om jag själv varit med som tecknande reporter.

Det blev inte mindre än 55 teckningar. 2017 visades en del av dem på galleri Nordens ljus i Stockholm för att nu, sex år senare visas på Galleri Kopparslagaren.

Bearbetat en projektidé

Afsaneh Monemi Ångbäck har under många år bearbetat en projektidé som hon kallat ”A daydreamer”, som handlar om hennes fantasier och hemliga dagdrömmar. Resultatet gestaltas i hennes verk i pappersporslin, det vill säga pappersfiber i porslinslera, samt mosaik och betong där kombinationen av olika tekniker och material ger varje verk en egen unik karaktär och känsla.

– I drömmarna förvandlas jag till en fågelliknande figur som kan förverkliga det fantastiska i livet. Allt handlar om förvandlingar som frigör positiv energi. I ”En dagdrömmare” frigör sig människan och fåglar i en fågeldans och fågelsång, berättar Afsaneh Monemi Ångbäck om sin konst.

Annons:

Lotta Madestam

lotta.madestam@dagenshultsfred.se

073 848 65 05

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt