Kalmar Konstmuseum arrangerar konstkollon på fyra orter i sommar, däribland Hultsfred. Parhusen utanför Kopparslagaren har blivit en ateljé där skaparlusten flödar.
– Mest stolt är jag över mina två personer från Indien som älskar varandra, säger 12-åriga Freja Bergström från Hultsfred, som visar sina verk som fått kläder och hattar.
Återbrukat material
Stegen i Hultsfred har bidragit med två stora lådor med allt möjligt material som folk lämnat in och som nu återbrukas. Som i Frejas fall där delar av galgar använts som armar och en lampskärm har blivit kvinnans hatt.
– Det tycker jag är väldigt kreativt, säger hon.
Ledare för konstkollot är konstnären Linda Rothstein, som inte bara vägleder ungdomarna utan även inspirerar.
– Vi har haft ett sådant här kollo i Hultsfred en gång tidigare, för ett par år sedan. I år håller vi även till i Torsås, Högsby och Mönsterås och temat är detsamma för alla kollon: ”gestaltad livsmiljö”.
Får själva välja platsen
De sex deltagarna gör konstverk som de tycker skulle passa in i den offentliga gestaltningen i Hultsfred. Tove Wall, elva år från Vena, har gjort ett havsmonster i lera som hon tycker skulle passa vid dammen intill Hagadal och Daniel Wigrens små blommor, också de i lera, tycker han skulle bli fin utsmyckning vid gymnasiet.
– Jag har cyklat hit från Vimmerby, det tog 2,5 timme för att testa på och se vad kollot är för något. Jag är nöjd, säger han.
Vid bordet sitter även Lo Lindblom som är lite hjälpledare. Det är hennes sommarjobb.
– De ska sedan fotografera platsen, så man ser var de tänkt att gestaltningen ska vara, tillägger hon.
Vad tycker du om att få ett sådant här sommarjobb?
– Det är en väldigt kul upplevelse, jag trivs jättebra. Det är kul att få vara kreativ och få upplevelsen att hjälpa en riktig konstnär, säger hon.
I ett annat rum, lite längre in jobbar Anna Andrésdottir. Hon har först tecknat små figurer, som hon sedan skapat i lera. Hon har planen glasklar för sig.
– De ska sitta på sidan av en klocka, berättar hon och visar hur hon tänkt sig. På baksidan ska jag rita deras hem, så man ser hur de bor. Och så ska klockan målas.