Annons:

Angelica och Aline mixar målningar och tovat på nästa utställning

Angelica Råsbacken och Aline Grindatto är näst ut på Galleri Kopparslagaren med målningar och tovat. Foto: Privat

Angelica och Aline mixar målningar och tovat på nästa utställning

Angelica Råsbacken, Hultsfred, och Aline Grindatto, Målilla, mixar målningar och tovat när Galleri Kopparslagaren öppnar nästa utställning.

Annons:

Angelica Råsbacken har så länge hon kan minnas känt en stark dragning till skapandet – nu har hon, som hon säger, fått äran att för första gången ställa ut sina målningar på Kopparslagaren.

Så här beskriver hon själv processen: ”Alla mina målningar börjar med att de första lagren bara är känsla, någon go spellista i bakgrunden och att ha det gutt. Inga regler, rätt eller fel. Utan en tydlig plan låter jag färgerna flöda fritt”.

Skapa utan att skada naturen

Aline Grindatto, som kommer från Frankrike, jobbar med ull för att skapa konst och andra produkter. Hon har ett intresse av att utföra hela processen, från att klippa ull, tvätta och karda till färdigt projekt.

”Jag började jobba med ull för några år sedan och sålde på olika marknader, men jag har alltid varit intresserad av konst, även innan dess och har alltid målat eller tecknat sedan jag var barn, jag studerade även sedan i konstskolan”, presenterar hon sig själv.

Det som är viktigt för henne nu är att skapa utan att skada naturen, att använda naturliga produkter och att göra så mycket som möjligt själv.

Café blir nyhet

Arrangören provar hela tiden nya saker för att göra det trevligare att besöka galleriet.

– Den här utställningen ska vi ha café i "det blå köket". Man kan ta sig en paus och prata konst och annat med andra besökare, säger ordförande Lena Loiske.

Utställningen är öppen från i morgon lördag till den 31 maj.

Annons:

Lotta Madestam

lotta.madestam@dagenshultsfred.se

073 848 65 05

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt