Men innan man fick hugga in på godsakerna så berättade vår föredragshållare Ewa-Lott Harrysson från Vimmerby om kaffebönan och kafferepets historia fram till nutid. Kaffets historia är tusenårig och spreds ut i världen från Etiopien och det fanns särskilda kaffehus Konstantinopel, Kairo på 1500-talet och kom till Europa på 1600-talet från Venedigs handel med Osmanska riket.
Kaffet kom till Sverige runt 1680-talet och såldes på apotek eftersom det klassades som medicin. Karl XII var genom resor i Turkiet en som förde in den 1:a kaffebryggaren till Sverige. Det öppnades kaffehus på 1700-talet och där var kvinnorna förbjudna, så de ordnade egna träffar med kaffe och tillbehör, kafferep 7 sorters kakor. Namnet rep kan komma av ordet repa. Kvinnorna arbetade med att repa tyglappar till bindor mm. Ewa-Lott berättade på ett fängslande och humoristiskt sätt.
Sedan var det dags att fylla våra magar med alla godsakerna som damerna hade bjudit på och som vi uppskattade vilket märkets väl med glada samtal runt borden och åtgång av kakorna på faten.
Det var det sista inomhusmötet på Skeppet för våren, nu blir det utomhus med början med Gökotta vid MOK-stugan. Lite information om verksamheten och naturligtvis lottdragning avslutade mötet.
Vid pennan Bosse Bergman