Den stora ladan intill kyrka har återigen blivit loppislokal med en vidunderlig utsikt över Mörlundaslätten. Det är Cecilia Hederud som gör comeback kan man säga.
Hon och maken Daniel har hyrt ladan vid kyrkan hela tiden sedan loppisen flyttade ut därifrån och haft den som eget lager.
– Vi har sålt tre hus där vi haft en massa prylar. Mycket som vi plockat undan och känt att vi vill behålla eller tänkt att det är bra att ha senare, men så inser man att det inte blir av, berättar Cecilia Hederud och skrattar.
– Så allt var klart för att öppna, tillägger hon.
Slipper den jobbiga biten
Cecilia och Daniel Hederud sålde Mörlunda Loppis till Joan Rebellion Schwartz och Niclas Schwartz 2021, som då flyttade verksamheten till en större lokal på Stationsvägen.
– Vi sålde på grund av hälsoskäl. Det var allt jobb med att hämta alla grejer som var det jobbiga, den biten slipper jag nu. Allt är klart och jag behöver bara lägga tid i butiken, som bara hålls öppen tre timmar lördagar för att jag ska orka.
Får loppisen något namn?
– Nej, hittar man på ett namn känns det som det är mer permanent. Nu är det bara tillfälligt.
Så här långt har loppisen haft öppet två lördagar, idag blir den tredje.
– Jag misstänker att jag kommer ha öppet hela sommaren, det beror lite på hur köpglada folk är. För det finns grejer…
Hur har responsen varit så här långt?
– Väldigt positiv. Det har varit mycket folk och alla är så himla glada och positiva och hoppas att loppisen blir kvar så att säga. Men det kan de glömma, den orken finns inte.
Loppistätt i Mörlunda
Det är loppistätt i Mörlunda. Fyra loppisar finns att tillgå i det lilla samhället, med Lions stora loppislada bara en halvmil bort.
– Jag tror att det bara är positivt. Ofta är det så, att ju fler loppisar det finns i närheten, desto fler besökare blir det för då känner folk att de kan passa på att gå på flera olika när de ändå tar den resan, säger Cecilia Hederud.