De är klubbkamrater i Varta BK och sedan i våras även kollegor. När Eréne och Kurt Öberg ville avsluta sin era med att driva bowlinghallen steg Stefan Berggren och Daniel Rehn fram och tog över genom att starta företaget Bowlingkällaren Hultsfred.
– Vi var sista utvägen, lite så var det, säger Stefan Berggren.
Starten efterfrågats
Stefan Berggren och Daniel Rehn kunde inte riktigt hålla sig, utan tjuvstartade lite smått genom att hålla öppet i fredags och lördags.
– Vi har fått många telefonsamtal om när det ska öppna, så vi har känt att vi ville komma igång lite smått.
Samma gäller i morgon fredag och lördag, innan man går i gång på allvar marknadshelgen vecka 35.
– För oss är det viktigast att sätta ramarna och få igång det och då blir det även lite öppningsjippo där alla som spelar har chans att vinna utlottade vinster.
Hur vill ni summera premiärdagarna?
– Vi är nöjda med det som blev, vi hade inga större förväntningar. Det var positiva vibbar från de som var där. Somliga spelade, andra kom och åt eller bara kom ner och tittade av nyfikenhet, säger Stefan Berggren.
”Vi brinner för det här”
Svaret kommer direkt när de får frågan vad som fick dem att ta över. De kunde helt enkelt inte se bowlingen försvinna från Hultsfred.
– Vi brinner för det här och vill att bowlingen ska finnas kvar. Nu hoppas vi leva upp till förväntningarna.
Vad har ni själva för förväntningar?
– Att det ska fungera som det gjort innan. En del har haft önskemål om dart, så det är en nyhet vi satsat på.
På ena väggen hänger en elektronisk självräknande darttavla som är tänkt som ett komplement. Antingen om man vill göra något mer av sin bowlingaktivitet och kombinera, eller om man inte vill bowla.
– Då finns det något annat att göra, det har efterfrågats, säger Daniel Rehn.
En annan nyhet är att det går att onlineboka bowling och barnkalas, samtidigt som man satsat på ny hemsida.
Två heltidsanställda
Daniel Rehn och Stefan Berggren behåller båda sina ordinarie jobb vid sidan av. Hur många timmar de kommer lägga på verksamheten har de svårt att uppskatta.
– Vi har inte ens tänkt i de banorna, men det lär väl bli lite mer än en halvtid på oss var. I alla fall till att börja med. Det är mycket vi ska lära oss och få ihop. Men vi har ju Oscar (Svensson) och Simon (Lundberg) anställda på heltid. De har ju varit här tidigare, så de är varma i kläderna och är ett bra stöd. Vi är deras lärjungar, säger man och skrattar gott.
Verksamheten går igång
I måndags startade pensionärsbowlingen och den 13 september inleds seriespelet där två av tre lag spelar hemma. Kollegorna är tacksamma över att allt fortsätter som vanligt.
– Korpen är också en stor del med 50-60 deltagare. Vi har döpt om det, så det heter Källarmixen och Källarligan för att koppla det till nya företagsnamnet.