Socialdemokraterna med Magdalena Andersson i spetsen vill att Sverige går med i NATO.
Foto: Bildbyrån
Det är förstås Rysslands invasion av Ukraina som fått Socialdemokraterna att svänga rekordsnabbt. Beslutet fattades på ett sammanträde med partistyrelsen idag.
”I dag fattade det svenska socialdemokratiska partiet ett historiskt beslut att säga ja till att ansöka om medlemskap i Natos försvarsallians. Den ryska invasionen i Ukraina har förvärrat säkerhetsläget för Sverige och hela Europa”, skriver statisminister Magdalena Andersson på Twitter.
I och med dagens besked från S talar allt för att Sverige blir medlemmar i försvarsalliansen och att en 200 år lång tradition av svensk alliansfrihet nu bryts. I Sverige är det nu bara de mindre partierna Miljöpartiet och Vänsterpartiet som är emot ett medlemskap.
S håller en pressträff vid 18 om sitt remarkabla åsiktsskifte.