Annons:

S vill ha 35-timmarsveckor – då vill man införa det

Socialdemokraterna vill se 35-timmarsveckor från 2035, berättar Annika Strandhäll. Foto: Bildbyrån

S vill ha 35-timmarsveckor – då vill man införa det

40 timmars arbetstid har varit standard i över 50 år. Nu vill Socialdemokraterna införa 35-timmarsveckor – från 2035. 

Annons:

En tillsatt socialdemokratisk arbetsgrupp har kommit fram till att partiet bör arbeta för att arbetstiden ska sänkas till 35 timmar i veckan. Reformen ska enligt partiets arbetsgrupp inledas med ett forksningsprojekt där 5 000 arbetstagare, under ett års tid, ska arbeta 35 timmar i veckan.

Projektet ska främst riktas till arbetsplatser inom välfärden. Förslaget är sedan att införa 35-timmarsveckor i hela samhället till 2035 efter att analyser gjorts. 

– Vi vill bevisa att ett sänkt heltidsmått är både möjligt och positivt för samhället. Det är ett naturligt steg att ta om man tittar på hur man skapar ett mer hållbart arbetsliv. Vi tror att det här är någonting som svenska löntagare vill. Vi tror att detta även leder till förbättrad hälsa och får människor att orka hela vägen, säger Annika Strandhäll (S) till SVT.

Vad gäller kostnaden hänvisar Strandhäll till studier som gjorts på arbetstidsförkortningar i bland annat Frankrike.

– Det finns en positiv samhällseffekt snarare än en stor kostnad. De skräcksiffror som har varit uppe i den svenska debatten och som pratar om hundratals miljarder – det finns ingen empiri som stödjer det, menar Strandhäll.

Snabb kritik

Liberalernas partiledare Johan Pehrson är kritisk mot förslaget. 

”Jobbar man mindre får man också mindre gjort. Det går inte att komma ifrån. Mer måste göras för att familjer enklare ska kunna balansera arbetsliv och fritid, men Socialdemokraternas förslag riskerar att resultera i det motsatta... Socialdemokraternas förslag innebär att vi skulle tappa skatteintäkter på 250 miljarder kronor. Det är mer än vad hela rättsväsendet och försvaret kostar tillsammans”, skriver han i ett sms till SVT.

Svenskt Näringsliv är också kritiskt inställda. Deras beräkningar menar att den här förkortningen skulle ge en minskning av BNP på 8,1 procent. 

Ett annat S-förslag som presenterades på fredagen var att man ska kunna ansöka om trygghetspension efter att man arbetat i 40 år – oavsett vilken ålder man då är i. 

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagenshultsfred.se

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt