Folke Pleijert har efter lång väntan fått svar på Kristdemokraternas motion om fritidsgårdar på fler orter i Hultsfreds kommun. Behovet ska utredas och kartläggas av ungdomsenheten på kultur- och fritidsförvaltningen. Foton: MostPhotos/Ossian Mathiasson
Redan i mars 2023 skickade Kristdemokraternas fullmäktigeledamöter Folke Pleijert och Niclas Mobelius in en motion med syfte att få till stånd fritidsgårdar på fler av kommunens orter. De pekar på ungdomars möjlighet till en bra fritid och ser det som en huvudfråga när det kommer till att skapa en attraktiv kommun. Därför vill motionsställarna pröva idén om att kommunen i samverkan med lokala föreningar kan öppna upp någon form av fritidsgårdsverksamhet på fler orter i kommunen i Mörlunda, Järnforsen, Silverdalen och Vena.
I våras, strax över två år senare, önskade politikerna en redogörelse för hur behandlingen av motionen fortskrider.
"Tålamod är en dygd"
Svar lämnades på fullmäktigemötet i måndags. Kommunfullmäktige beslutade att ge kultur- och fritidsförvaltningen, genom ungdomsenheten, i uppdrag att kartlägga behovet av att utöka fritidsgårdsverksamhet på fler orter och biföll därmed motionen.
I arbetet med att kartlägga behovet ska ungdomsenheten föra dialog med det lokala föreningslivet, exempelvis genom riktade dialogmöten, enkäter eller samråd. Redovisningen görs i kommunstyrelsens arbetsutskott (KSAU) i december 2025.
– Tålamod är en dygd. Det känns skönt att plocka in lite på det pluskontot när man gick tillbaka och läste datumet på motionen. Det har gått en stund sen dess, men vissa saker är faktiskt värda att vänta på, säger motionsställaren Folke Pleijert (KD).
Han ser positivt på att det blir handling och redovisning av kartläggningen i december.
– Nu kommer det verkligen gå undan i och med att man kommer tillbaka med ett svar redan i december. Framför allt är vi speciellt glada över att det i uppdraget ingår att ta kontakt med föreningarna för att hitta sätt och kroka arm för att komma vidare i frågan. I det samarbetet finns synergier för att verkligen få en möjlighet att skapa fritidsgårdar och fritidsaktiviteter för ungdomarna på fler orter. Jag tackar för svaret och den bifallna motionen, säger Pleijert.
Kommunfullmäktiges ledamöter beslutade i enlighet med kommunstyrelsens förslag på sammanträdet.