Cookies

Vi använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse av Dagens Hultsfred. Genom att använda Dagens Hultsfred tjänster godkänner du detta. Här kan du läsa mer om cookies.Jag förstår, ta bort detta

Annons:

På kvällens kommunfullmäktigesammanträde beslutades det vem som tar posterna i kommunens nämnder och styrelser. Foto: Ossian Mathiasson

KLART: De tar posterna i kommunens nämnder och styrelser

Kommunfullmäktige har tagit beslut om posterna i samtliga styrelser och nämnder i Hultsfreds kommun. Det blev inga förändringar från valberedningens förslag.

Annons:

Kommunstyrelsen

Ordinarie: Lars Rosander (C), Per-Inge Pettersson (C), Åsa Landberg (C), Ronny Olsson (C), Åke Nilsson (KD), Åke Bergh (M), Tomas Söreling (S), Nermina Mizimovic (S), Tommy Rälg (S), Tommy Ejnarsson (V) och John Hoffbrink (SD).

Ersättare: Maik Rhode (C), Alexander Steinvall (C), Gunilla Aronsson (C), Karl-Wiktor Svensson (M), Christian Nytorpet (KD), Marianne Vifell Waters (M), Lena Hasting (S), Silva Andersson (S), Ulf Nilsson (S), Anas Aizouki (V) och Larry Albertsson (SD).

Ordförande: Lars Rosander (C)

Förste vice ordförande: Åke Nilsson (KD)

Andre vice ordförande: Tomas Söreling (S) 

Socialnämnden

Ordinarie: Per-Inge Pettersson, C Antje Rhode, C Ann-Charlott Andersson, C Monica Bergh, KD, Conny Daag, M Jonny Bengtsson, S Tomas Lockström, S Cajsa Runn, S och John Hoffbrink, SD

Ersättare: Lars Nilsson, C, Jörgen Nilsson, C Sanne Nytorpet, KD Gun-Britt Axelsson, KD Verona Frings-Arns, M Eva Svedberg, S, Anton Mlynar, S, Jenny Velinder, V och Ingemar Zetterström, SD

Ordförande: Per-Inge Pettersson (C)

Förste vice ordförande: Conny Daag (M)

Andre vice ordförande: Jonny Bengtsson (S)

Barn- och utbildningsnämnden

Ordinarie: Martina Johansson (C), Elisabeth Löfkvist (C), Maria Österberg (C) Annica Eek (KD), Pär Edgren (M), Mikael Lång (S), Christel Rudiger Karlsson (S), Kjell Mellberg Karlsson (S) och Göran Gustafsson (SD).

Ersättare: Åsa Landberg (C), Gunilla Aronsson (C), Antje Rohde (C), Anders Elgenmark (KD), Andreas Borgengren (M), Lizette Wästerlund (S), Jolin Åkesson (S), Rickard Wästerlund (V) och Gun-Brith Sjögren (SD).

Ordförande: Pär Edgren (M)

Förste vice ordförande: Martina Johansson (C)

Andre vice ordförande: Mikael Lång (S)

Miljö- och nämndsnämnden för Hultsfreds del

Ordinarie: Ulf Larsson, C, Lennart Davidsson, KD, Johan Svensson, M, Konny Bogren, S, och Reino Thapper, S.

Ersättare: Lennart Odengrund, C, Brita Freudenthal, KD, Percy Hesselgård, M, Janette Persson, S, och John Lång, S.

Vice ordförande: Lennart Davidsson, KD. Ordförandeskapet roterar mellan Hultsfreds och Vimmerby kommun.

Valnämnden

Ordinarie: Camilla Ljungdahl, C, Sture Bergh, KD, Conny Daag, M, Silva Andersson, S, och Lena Persson, S.

Ersättare: Birgitta Nilsson, C, Stefan Möller, KD, Marianne Vifell Waters, M, Ulf Nilsson, S, och Tomas Lockström, S.

Ordförande: Camilla Ljungdahl (C)

Vice ordförande: Silva Andersson (S)

Förbundsdirektionen i Östra Smålands Kommunalteknikförbund 

Ordinarie: Fredric Svensson, C, Åke Nilsson, KD, Karl-Wiktor Svensson, M, och Tomas Söreling, S.

Ersättare: Ulf Borg, C, Mattias Wärnsberg, S, Marianne Vifell Waters, M, och Nermina Mizimovic, S.

Vice ordförande: Karl-Wiktor Svensson, M

Trafiknämnden

Ordinarie: Fredric Svensson (C), Åke Nilsson (KD), Carl-Wiktor Svensson (M) och Tomas Söreling (S).

Ersättare: Ulf Borg (C), Mattias Wärnsberg (S), Marianne Vifell Waters (M) och Nermina Mizimovic (S).

Ordförande: Carl-Wiktor Svensson (M)

Vice ordförande: Tomas Söreling (S)

Styrelsen för AB Hultsfreds Bostäder

Ordinarie: Ulf Larsson (C), Ulf Borg (C), Åke Nilsson (KD), Percy Hesselgård (M), Janette Persson (S), Lena Hasting (S) och Carl-Johan Pettersson (SD).

Ersättare: Owe Samuelsson (C), Sture Bergh (KD) och Lennart Beijer (V).

Ordförande: Åke Nilsson (KD)

Vice ordförande: Lena Hasting (S)

Ombud och ersättare vid årsstämmor med AB Hultsfreds Bostäder

Ombud: Lars Rosander, C

Ersättare: Åke Bergh, M

Ombud och ersättare vid årsstämmor med Hultsfreds Kommunala Industri AB

Ombud: Gunvor Nilsson, M

Ersättare: Lennart Davidsson, K

Ombud och ersättare i Kommuninvest

Ombud: Åke Bergh, M

Ersättare: Lars Rosander, C

Gode män till lantmäteriförrättningar

Tomas Johansson (C), Anders Andersson (KD), Sievert Andersson (M), Reino Thapper (S), Janette Persson (S) och Roland von Lonski (SD).

Ledamot till Emåförbundets styrelse

Ordinarie: Per-Inge Pettersson, C

Kommunförbundet Kalmar län 2019-2022

Ombud: Åke Nilsson, KD

Ersättare: Åke Bergh, M

Annons:

Ossian Mathiasson

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagenshultsfred.se

0703787116

0 kommentarer

Lägg till ny kommentar

Kommentar *

Ditt namn*

Din e-post* (publiceras ej)

Annons: