Annons:

Fall framåt för Målilla Bandy trots ny uddamålsförlust

Isac Mirlund gjorde tre mål för Målilla när laget förlorade söndagens träningsmatch. Foto: Arkivbild

Fall framåt för Målilla Bandy trots ny uddamålsförlust

Även i den andra träningsmatchen för säsongen blev det förlust med 7-6 för Målilla Bandy. Dagens match mot Åby/Tjureda B var dock ändå ett klart fall framåt.
– Jag tycker att tiden talar för oss, säger tränaren Daniel Skoog.

Annons:

Efter 7-6-förlusten mot Vetlanda BK P19 i säsongens första träningsmatch ställdes Målilla Bandy i dag mot den kommande seriekollegan i division 1, Åby/Tjureda IF B.

Och det blev återigen förlust med 7-6. Denna gång såg dock spelet betydligt bättre ut – framför allt i den andra halvleken.

Målilla låg under med 4-3 i halvtid, vände på matchen i den andra, men med bara drygt en minut kvar att spela kunde Åby/Tjureda göra det avgörande målet.

Mirlund tremålsskytt

– Vi började lite tafatt och var inte riktigt med i början, men ju längre matchen gick desto mer spelade vi upp oss och kom in i det. Det svängde lite fram och tillbaka i den första halvleken, men under större delen av den andra gör vi det jättebra, säger Målilla-tränaren Daniel Skoog.

– Åby/Tjureda är ett ungt och välskolat lag, och tyvärr lyckades de kontra in några på oss i den andra halvleken och vinna matchen. Men det här var ändå ett klart fall framåt för vår del.  De här killarna tränar på fullstor plan minst tre dagar i veckan, så jag tycker att tiden talar för oss, säger Skoog, som ville ge beröm till hela laget för en bra insats.

Målskyttar för Målilla var Isac Mirlund 3, Alexander Nelson, Simon Olsson och Martin Lindqvist.

Annons:

Micael Rundberg

micael.rundberg@dagenshultsfred.se

073 098 65 05

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt