Robin Rehn och hans Varta BK åkte på söndagskvällen hem med en seger och en förlust från det allsvenska sammandraget i Falkenberg.
Foto: Arkivbild
Varta inledde dagen med att besegra Kabaré BS från Majorna i Göteborg med 11-9. Inför den sista serien var ställningen 8-7 till Varta, som lyckades vinna den sista med 3-2. Daniel Rehn imponerade med 985 i kägelpoäng.
I kväll väntade topplaget BKF Falkenberg, och här blev det tufft. Hemmalaget imponerade stort och vann med 13-6 och höga 7 098 kägelpoäng mot Vartas starka 6831.
Mest av alla imponerade dock Vartas Joackim Andersson som dunkade in en 300-serie i den fjärde serien. Han var även totalbäst med sina 978 poäng. Stark dag också av framför allt Daniel Rehn, Patrik Svensson och Oscar Svensson.
Noterbart från kvällsmatchen; Falkenbergs sämste spelare hade 846 i kägelpoäng. Då är det inte svårt att vinna.
"Behövde den här segern"
– Det är fullt godkänt med två poäng på de här båda matcherna. Ja till och med bra. Skönt att vinna mot Kabaré som är ett av de lag vi slåss med för att hålla oss kvar. Vi behövde den här segern i dag, det har varit nära många gånger tidigare, säger Robin Rehn.
– Det är tredjeserierna som ställer till det för oss i båda matcherna. Tyvärr är det lite återkommande, och vi har pratat om hur vi ska undvika det, men jag vet inte vad det beror på.
För Varta väntar redan nu ett långt juluppehåll innan det är dags för sammandrag i Nässjö efter nyår.
– I och med att vi inte har tagit så många poäng har vi lagt lite press på oss inför vårsäsongen. Vi har många hemmamatcher i vår, så det ska vi försöka utnyttja och träna mycket inför, säger Robin Rehn.
Här hittar du den aktuella tabellen.
Kabaré BS-Varta BK 9-11 (1-4, 2-3, 4-1, 2-3)
Kägelpoäng: 6585-6616
Varta BK: Daniel Rehn 985, Johan Waxegård 873, Patrik Svensson 865, Oscar Svensson 861, Robin Rehn 801, Joackim Andersson 794, Marcus Hammerman 750, Dennis Häll 371 (2), Jonathan Lönn 316 (2).
BKF Falkenberg-Varta BK 13-6 (2-3, 3-1, 4-1, 4-1)
Kägelpoäng: 7098-6831
Varta BK: Joackim Andersson 978, Patrik Svensson 925, Daniel Rehn 893, Oscar Svensson 887, Marcus Hammerman 861, Johans Waxegård 786, Dennis Häll 768, Robin Rehn 733.