Robin Rehn var nöjd med två poäng i premiären mot Djurgården men menar att det finns saker att slipa på. Foto: Arkivbild
Premiären avklarad och visst tog Varta BK en väntad hemmaseger mot Djurgården i bowlingens division ett.
Men Robin Rehn var ändå inte helt nöjd efter 11-9-triumfen.
– Det blev onödigt spännande och vi har en hel del att jobba på, säger han.
Varta BK inledde alldeles strålande i premiären mot Djurgården.
Totalpoäng på starka 1 722 på första serien och en 4-1-ledning att gå på.
– Vi är totalt dominanta från start. Sedan lyckas vi inte hålla i det riktigt. Vi behöver lära oss att hantera hur banorna utvecklas under matchen på ett bättre sätt, säger Robin Rehn.
Den fjärde serien vann Djurgården med 4-1, men tack vare den fina inledningen lyckades Varta plocka med sig två poäng från premiären.
– Hemma ska vi inte tappa poäng så det är skönt att vi vinner trots att spelet inte sitter som det ska ännu.
Själv var Robin Rehn näst bäst i Varta på 835 poäng, bara slagen av Rasmus Lundgren som nådde 905.
– Rasmus spelade skitbra idag och förtjänar att lyftas fram.
Övriga poängplockare i Varta var Oscar Svensson (800), Daniel Rehn (799), Adam Waxegård (774), Patrik Svensson (754), Jonathan Lönn (743) och Jonathan Widström (743).