Annons:

Framgångar för Hjortens SK – Pleijert vann Götalandsmästerskapen

Gusten Pleijert (t. v.) vann sin klass i Götalandsmästerskapen och Hjortens SK hade med sig sex deltagare till tävlingen. Foto: Hjortens Alpina

Framgångar för Hjortens SK – Pleijert vann Götalandsmästerskapen

Mörlundabon Gusten Pleijert var snabbast av alla i sin åldersklass i Götalandsmästerskapen. Med sju hundradelars marginal vann 16-åringen, som tävlar för Hjortens SK, storslalom-tävlingen i Yxbacken.

Annons:

Förra veckan arrangerades DM i Sävsjö och där var Gusten Pleijert etta i sin klass. Det var även klubbkompisen Arwen Österberg från Hjortens SK som tog hem D16.

I helgen upprepade Pleijert bedriften i Yxbacken i Norrköping när han vann klassen H15-16 i Götalandsmästerskapen. Klubbkompisen Malva Österberg slutade på sjätte plats. 

USM under vecka 12

Ledaren Carl-Henrik Österberg är nöjd med hur säsongen varit så här långt.

– Vi har haft en bra, kall vinter och en lång och bra säsong. Nu brukar det bli lite sämre i skidbacken när det inte längre är någon snö i naturen, men det kan säkert hålla öppet minst ett par veckor till, säger han om hemmabanan Dackestupet där klubben tränar.

Vecka 12 väntar USM i Kläppen för damer och herrar födda 2015-2016. 

Annons:

Rickard Johnston

rickard.johnston@dagenshultsfred.se

076 616 56 14

Tabellservice

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenshultsfred.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt