Annons:

Storförlust för Hultsfred –

Sebasthian Svensson var inte särskilt nöjd efter 7-1 i baken mot Stjärnan. Foto: Arkivbild

Storförlust för Hultsfred – "Vi är inte där"

Hultsfred hade ingen rolig lördagseftermiddag på Ernemar IP i Oskarshamn där de mötte IF Stjärnan. Hela 7–1 (5-0) förlorade man med.

Annons:

Redan efter 15 minuter hade Stjärnan lyckats göra fyra mål och det blev en brant uppförsbacke för Hultsfred. Innan halvleken var slut hade stjärnan lyckats göra ett femte mål också. Sebastian Svensson var av förklarliga skäl inte nöjd efter de första 45 minuterna.

– Vi är inte där överhuvudtaget och vi ger bort målen alldeles för enkelt. Vi var nog lite spända och det var första gången på ett tag som vi var ute på stor plan, vilket gör att det blir lite ovant.

Knöt näven inför andra

Trots den mediokra första halvleken gick Hultsfred ut i den andra och kämpade på hårt. Man lyckades även göra ett tröstmål genom Yassin Jalil Kader, det blev dock en klen tröst då Stjärnan lyckades göra två mål senare i halvleken. Trots slutsiffrorna tar ändå Svensson med sig delar av andra halvlek.

– Jag är ändå imponerad över att grabbarna går ut i andra och ger det en ärlig chans, det är tufft mentalt att ligga under med 5–0. Men vi knyter näven och försöker göra det bästa av situationen och det ska vi ta med oss.

Något extra beröm för sin insats fick ingen spelare i Hultsfred av Svensson efter matchen.  

John Nilsson

Annons:

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt