Annons:

Eneroth nära att knäcka HFK – Phalén klev fram

Elsa Nilsson gjorde mål och slet ordentligt i Hultsfred. Foto: Arkivbild

Eneroth nära att knäcka HFK – Phalén klev fram

Hultsfred hade stora problem med Rosenfors ikväll – men rutinerade målskytten Caroline Phalén slog till två gånger om och fixade 3-2-segern.

Annons:

Bäst på plan var Rosenfors målvakt Jasmin Ekeroth som svarade för flera läckra parader.

– Hon gjorde en dunderinsats. Överlag tycker jag att det är en bra match överlag. Det var mycket dueller, men vi orkade inte hela vägen. Vi gjorde en riktigt bra match, men mötte bra motstånd, säger Pierre Ringström i Rosenfors.

HFK inledde piggt, men Rosenfors tog över i slutet av första. Ställningen var 2-2 i paus. I andra hittade Hultsfred ny kraft och vann till slut rättvist. Caroline Phalén gjorde två mål medan Elsa Nilsson satte ett. Wilma Hjelm nätade dubbelt för Rosenfors.

– Det är lätt att säga att vi gör vår sämsta match, men det beror på motståndet med. Rosenfors krigar på bra. Första 20 är bra, men i slutet av första spelar vi bedrövligt. Vi blir bekväma och lata, det är ingenting som stämmer. I andra skärper vi till oss. Det är ingen strålande fotboll, men vi visar pannben och kämpar och sliter. Deras målvakt är bäst på plan, men vi lyckas få in en boll och avgör, säger Krister Borgh i HFK.

Hemmalagets Elsa Nilsson plussas för sitt fina slit.

Tabellen kan du se här.

Annons:

Jakob Karlsson

jakob.karlsson@dagenshultsfred.se

073 501 41 26

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt