Annons:

Hjorted/Totebo överlägset – Hebe utan chans

Tom Nilsson öppnade målskyttet för sitt Hjorted/Totebo. Foto: Simon Henriksson

Hjorted/Totebo överlägset – Hebe utan chans

Det här referatet har skrivits ett par gånger den här säsongen – det om att Hjorted/Totebo var helt dominant och att segern var i underkant. Ikväll var det Hebes tur att bita i gräset.

Annons:

H/T vann med 4-0 och det var smickrande siffror för Hebe.

– Det var inget snack idag. De hade kunnat vinna med betydligt större siffror. De är bättre än oss på allt och de är duktiga alltså. Det känns som att de är två personer mer hela tiden. Vi gör vad vi kan, men de är bättre helt enkelt. Jag tror inte vi kunnat göra så mycket annorlunda, säger Johan Nilsson i Hebe som inte ansåg att någon stack ut.

Jimmy Svensson i hemmalägret konstaterade att laget hade råd att vara ineffektivt.

– Vi kontrollerar från start till mål, vi bränner mängder med chanser och 4-0 speglar inte matchbilden. Det var absolut en bra insats, det kändes lite sådär efter midsommar, men alla går ut taggade och gör jobbet, det var inga konstigheter.

Hela hemmalaget lyfts fram. Målen gjordes av Tom Nilsson, Simon Sandholm, Albin Kito och Hadi Ammar.

Tabellen finns här.

Annons:

Jakob Karlsson

jakob.karlsson@dagenshultsfred.se

073 501 41 26

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt