Annons:

Första vinsten sedan maj för Mörlunda

William Steinholtz var på spelhumör och hittade nätet tre gånger om. Foto: Ossian Mathiasson

Första vinsten sedan maj för Mörlunda

Mörlunda har gått riktigt tungt i sexan – men idag kom ett trendbrott. Långemåla besegrades med 4-1 och det var faktiskt första vinsten sedan 29 maj. 

Annons:

Sedan dess har Mörlunda spelat åtta matcher utan att få till en seger. Idag var det inget snack. Laget gick fram till 4-0 innan man släppte två tröstmål i slutet. Kaptenen William Steinholtz var enastående och satte tre mål. Isak Elofsson gjorde ett. 

– Vi spelade riktigt bra i första och kunde ha gjort några mål till, men målen kom i andra istället. Vi vågade spela fotboll och rulla boll. De slog långbollar bara och det tog vi död på. Alltid skönt att få vinna en match i slutet av säsongen, det blir lite bättre stämning, säger tränaren Kristofer Lind som hyllar tremålsskytten Steinholtz:

– Han var riktigt bra och visade vägen. 

Tabellen finns här.

Annons:

Jakob Karlsson

jakob.karlsson@dagenshultsfred.se

073 501 41 26

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

LEDIGA JOBB

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt