Tim Johansson gjorde viktiga räddningar när Hultsfreds HF tog säsongens första seger.
Foto: Stefan Härnström
Hultsfreds HF låg under med 9–12 efter första halvlek hemma mot Örebro SK HK.
– Det handlar om att vi inte sitter dit bollarna och är oskärpta framåt. Hade vi satt våra lägen hade vi kunnat vara i ledning med 14–12 i halvtid. Vi är oskärpta framåt och sätter inte chanserna när vi kommer till bra lägen. Vi sätter inte bollen där den ska vara, säger Anton Engqvist.
Hultsfred öppnade andra halvlek starkt och kom ikapp till 15–15 efter tio minuters spel. Örebro begärde timeout och fick önskad effekt med tre mål framåt. Hultsfred kom tillbaka ännu en gång och kvitterade till 20–20 med mindre än nio minuter kvar.
Med fyra minuter kvar var HHF i ledning för första gången när Lukas Örnros gjorde 22–21 och kort därpå satte Oskar Andersson 23–21.
"Mer spännande än vad den är"
HHF vann till slut med 23–22 och tog säsongens första seger.
– Riktigt skönt att vinna även om det satt långt inne. Vi gör matchen mer spännande än vad den är. Efter paus spelar vi enklare. Vi gör det enklare för oss själva, får upp farten och då är det lättare att gå igenom luckorna som uppstår i deras försvar, säger Anton Engqvist.
HHF-tränaren var nöjd med defensiven.
– Vi gör en jättebra försvarsmässig insats med tolv insläppta i första och tio i andra. 22 insläppta sett över 60 minuter är fullt godkänt, säger Engqvist.
Alla spelare fick beröm. Rasmus Hesselgård var en gigant i försvaret och Tim Johansson gjorde flera viktiga räddningar.
– Han hade bland annat en dubbelräddning vid ställningen 21–21 och den blev matchavgörande. Efter dubbelräddningen vänder vi på spelet, löser en tvåa och får en straff som vi förvaltar fram till 22–21.
Tabellen hittar du här.