Bilden är en genrebild.
Foto: Bildbyrån
Det var inte en helt bekymmerslös uppladdning för laget från Mörlunda inför kvällens hemmamatch i innebandytvåan mot Stenåsa-Sandby-Gårdby IF. Förutom att laget saknade några anfallsspelare stod man också helt utan målvakter.
– Malin Hägg ställde upp på att bli inkastad i målet. Hon fick 30 skott på sig och räddade 28 av dem, så det får man väl säga var ganska bra, säger tränaren Christoffer Knutsson och skrattar.
"Skulle göra så gott vi kunde"
SSG ligger några platser före Svala i tabellen, så Knutsson var på förhand inställd på en tuff match.
– Vi kom till spel med bara elva spelare, men kanske gjorde det att vi inte hade så mycket press på oss. Vi sa att vi skulle göra så gott vi kunde, och det funkade ju bra, säger han.
Och det kan man ju onekligen skriva under på. Laget gick fram till 3-1 efter den första perioden, gästerna jämnade ut spelet i den andra perioden, men genom tre mål av Nathalie Larsson i slutperioden rann siffrorna i väg.
– Efter vårt 4-2-mål tycker jag att vi hade full kontroll och spelade riktigt bra. Vi var lite rädda att de skulle komma med en anstormning i den tredje perioden men det hanterade vi jättebra, säger Christoffer Knutsson som hyllade hela laget för en jättefin insats, men plussade så klart lite extra för sin vikarierande målvakt.
IBK Svala – Stenåsa-Sandby-Gårdby IF 8-2 (3-1, 2-1, 3-0)
Svalas mål: 1-0 (02.48) Agnes Hägg (Emma Adolfsson), 2-0 (06.22) Agnes Hägg (Emma Adolfsson), 3-0 (09.06) Nathalie Larsson, 4-2 (30.51) Emma Adolfsson (Jennifer Bogren), 5-2 (38.01) Emma Adolfsson, 6-2 (52.13) Nathalie Larsson (Emma Adolfsson), 7-2 (54.02) Nathalie Larsson, 8-2 (59.16) Nathalie Larsson (Hilda Lamberg).
Här hittar du den aktuella tabellen.