Helgens folkracetävling i Gnagaredalen i Vimmerby lockade i vanlig ordning många deltagare och mycket publik. Runt 180 förare kom till start i Åsa Nisse-racet som avgjordes under lördagen och söndagen.
Förarna körde i antingen seniorklassen, juniorklassen eller veteran- och damklassen och det blev fyra omgångar på lördagen och ytterligare två på söndagen.
Björklund vann juniorklassen
Casper Björklund, tävlande för MK Kinda, tog hem segern i juniorklassen. Söndagen började inte särskilt bra då han körde sönder en drivaxel i första heatet.
– Det gick dåligt i dagens första heat och sedan vann jag det sista heatet i dag och var knappt in i A-finalen, säger Casper Björklund.
En tidig krock i finalen öppnade upp det för Casper Björklund som gick upp i ledning och var först med att passera mållinjen.
– Det är gött. Det var en jämn start med en krasch i början av finalen. Jag kom loss och kände att jag hade en lucka ner till tvåan under hela heatet, säger Casper Björklund.
Vimmerby MS-föraren Hugo Karlsson slutade tvåa i juniorklassens B-final.
I klassen för damer och veteraner var flera förare med lokalt intresse framme i finalen. Fredrik Karlsson från Vimmerby MS slutade tvåa och Malin Blixth Johansson från Målilla MK trea. Klas-Åke Eriksson från Nässjö MK tog hem segern.
"Fy fan, äntligen"
Markus Hansson, tävlande för Karlskrona AK, svarade för en fenomenal grundtävling med segrar i samtliga sex heat och ledde från start till mål i finalen.
– Fy fan, äntligen. Det är så jäkla många gånger som det har skitit sig i sista heatet här i Vimmerby. Jag har kommit tvåa eller trea hela tiden sedan 2021 då jag vann Höstracet. Äntligen lossnar det, fan vad skönt det är, säger Markus Hansson.
Markus Hansson vann Semesterracets juniorklass både 2013 och 2014 och har slutat tvåa i Semesterracets seniorklass både 2023 och 2024.
– Det har gått bra här uppe i Vimmerby, men det har varit segt med segrar. Det var riktigt skönt att det gick vägen nu, säger Markus Hansson.
Hur var dagens final?
– När jag kom fri ut i starten tänkte jag att nu är det allt eller inget. Det gick vägen den här gången och det var skönt.
VMS-föraren Robin Eriksson vann fem av sex heat i seniorklassens grundtävling och slutade femma i finalen. Otto Schmidt från MK Kinda tog hand om andraplatsen.