 
    
    
    
        
            Elin Jonsson från Silverdalens MSK-förare är klar för A-final i Semesterracets damklass. 
            
                Foto: Stefan Härnström
            
        
     
    
 
            
                48 damer inledde tävlingsdagen med två kvalomgångar. De 24 förarna med högst poäng körde vidare och kvalificerade sig för tredje omgången. Nu väntar C-, B- och A-final för de främsta förarna och finalerna körs enligt ”runner up”-principen. 
Silverdalens MSK-föraren Elin Johansson har gjort en vrålstark tävlingsdag och är framme i A-final i damklassen. Vimmerby MS-föraren Josefine Forsblad missade A-final med minsta möjliga marginal och får sikta in sig på att vinna B-finalen och ordna en plats i A-finalen. 
Sofia Lod, Vimmerby MS, tar sista platsen in till finalerna och placeras därmed i C-finalen. Hon och Embla Karlsson från SMK Valdemarsvik hade lika många poäng och samma resultatrad efter tre omgångar. 
A-FINAL 
Emma Karlsson, Malungs MK
Nathalie Reuter, MK Team Westom
Veronica Salsten, Mölndals MK
Elin Jonsson, Silverdalens MSK
Monica Bäckström, Kulings MS
B-FINAL
Josefine Forsblad, Vimmerby MS
Hanna Sääf, MK Ramunder
Smilia Hyltenius, Jönköpings MK
Hanna Hagestig, SMK Helsingborg
Nell Brindmark, Åtvidabergs MK
C-FINAL
My Adolfsson, Haninge MK
Wilma Wolf, Kalmar MK
Jennifer Brindmark, Åtvidabergs MK
Anna Lundell, Tomelilla MK
Elin Björklund, Östernärkes RMC
Sofia Lod, Vimmerby MS