Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Politisk annons

Avsändare: Sverigedemokraterna Hultsfred

DEBATT: Satsa på att öka antalet gasbilar i kommunen

Gasbilar är ett alternativ till både elbilar och bilar med förbränningsmotorer. MP är för att även gasbilar ska få en skattesubvention liksom elbilarnas köpare får.

Annons:

Den tidigare klimatbonusen för personbilar slopades sedan Tidöregeringen valde att stoppa en av de mest populära hållbarhetssatsningarna 2022. Det finns inget statligt inköpsstöd för nya eller begagnade gasdrivna personbilar för privatpersoner idag. Märkligt tycker vi.

Vi som lever nära eller på landsbygd behöver bilen för att få ihop vardagen. Många är rädda för att köra bil skall bli för dyrt när vi tvingas följa EUs direktiv om högre andel biobränsle i bensin och diesel. Den 1 januari 2024 sänktes plikten från 7,8 procent till 6 procent för bensin och från 30,5 procent till 6 procent för diesel. Anledningen till sänkningen var höga drivmedelspriser.

Den låga nivån på 6 procent gör det svårt för Sverige att nå upp till utsläppskrav som ställs i EU lagstiftning. Regeringen med M, Kd och L i spetsen beslutade därför att åter höja reduktionsplikten till 10 procent för både bensin och diesel från och med den 1 juli 2025.

*

Kostnaderna för ökande inblandning styrs av tillgänglighet av biodrivmedel och deras växthusgasminskning. Hög reduktionsplikt innebär hög inblandning av biodrivmedel, vilka idag är dyrare än fossila produkter. Men om du tankar med gas behöver du inte alls bekymra dig för reduktionsplikten.

Du kan köra på ett bränsle som är tillverkat i kommunen, av en produkt som vi har för mycket av – kogödsel. Gasbilar har generellt lägre fordonsskatt (mångmiljöklassad fordonsskatt) jämfört med konventionella fossildrivna bilar tack vare lägre utsläpp. Om biogasen kostar 25 kr per kg motsvarar det runt 18 kr per liter bensin så gas är inte mer än 2 kr dyrare än bensinen som idag ligger på drygt 16 kr litern.

Säkerhetspolitiskt är gas att föredra då vi inte blir beroende av import från oljestater. Ekonomiskt är gas också en fördel då vi kan ha inhemsk produktion vilket är billigare än import.

Annons:

*

MP anser att det är viktigt att inte lägga alla ägg i en korg, dvs. mångfald i transportmöjligheter.

EU har total utfasning av bensinbilar som mål och det säger mycket om hur negativ effekt utsläppen har för miljön. Elbilar å andra sidan har ett prisproblem och ett kostnadsproblem inte minst med reparationer, batteriers livslängd och laddningskapacitet/tid.

Vi tycker att biogas kommit i skymundan i debatten och att det är ett intressant alternativ eller komplement. Särskilt som vi har en egen biogasanläggning i vår egen kommun – Hagelsrums gård. Vi vill att kommunen väljer att köpa gasbilar när de behöver byta ut bilar som idag går på bensin.

Om vi har gasbilar som tjänstebilar finns en miljöbilspremieregel som ger nedsatt förmånsvärde jämfört med vanliga bensin- och dieselbilar. Oskarshamn är ett exempel på en kommun som gjort detta.

Gasa med gas!

Caroline Axelsson

Håkan Hultin

Miljöpartiet i Hultsfred

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenshultsfred.se.

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Politisk annons

Avsändare: Kristdemokraterna i Kalmar län

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt