Flygplatsen i Hultsfred omnämnd vid attack:

Hultsfred Airport omnämns på en stor lista med sajter som ska utsättas för attack från Anonymous Sudan. Foto: Ossian Mathiasson

Flygplatsen i Hultsfred omnämnd vid attack: "Tog direkt kontakt med våra kunder"

En hackergrupp som kallar sig Anonymous Sudan har tagit på sig attackerna mot svenska sajter. Hultsfred Airport figuerar på en lista.
– Jag har inte märkt av något, men tog direkt kontakt med våra kunder, säger flygplatschefen Evert Oskarsson.

Annons:

Anonymous Sudan har gjort överbelastningsattacker mot flera myndigheter, nyhetsförmedlare och företag. Detta för att man inte ska komma åt all information på sajterna.

I ett telegram ska en stor mängd verksamheter i Sverige blivit listade. Hultsfred Airport nämns som en av de som utsatts eller ska utsättas för överbelastningsattacker.

– Det är ett flertal flygplatser i Sverige som nämns. Det här kommer från en allmän anmälan om dataintrång, säger Ulf Gollungberg vid polisen.

Evert Oskarsson, flygplatschef i Hultsfred, har inte hört talas om det här förrän på tisdagen.

– Det är inget vi har märkt, men jag tog beslut direkt när jag fick veta detta och informerade våra kunder. Det är mitt jobb, men jag har inget hört ännu. Vi får hoppas det inte är så, säger han.

Han har heller inte märkt att sajten legat nere eller liknande.

– Jag har inte sett något sådant på vår hemsida.

Attackerar den som går emot islam

 

Syftet är, enligt Anonymous Sudan, att attackera den som sätter sig emot islam. Attackerna har motiverats med koranbränningarna som genomförts i Sverige. Gruppen beskriver som en sudansk hackergrupp som hjälper Ryssland. 

– En rysk hackerorganisation som heter Killnet verkar samarbeta med Anonymous Sudan på ett märkligt sätt. Så vitt jag vet så har Killnet eller Anonymous Sudan aldrig utfört några avancerade angrepp, så jag tycker inte det verkar som att vi behöver vara oroliga för att de ska göra det. Däremot har den ryska staten den kapaciteten, säger Pontus Johnsson, professor vid KTH och it-säkerhetsexpert, till Sveriges Radio.

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagenshultsfred.se

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt