Musikern och kompositören Ulf Dageby är död. Han hittades avliden i sitt sommarhus på tisdagen.
Foto: Pressbild
Det är Göteborgs-Posten som rapporterar att Ulf Dageby på tisdagen hittades avliden av sin familj i sitt sommarhus på Skaftö i Göteborgs skärgård.
”Det är med stor sorg vi meddelar att vår vän och kollega Ulf Dageby har gått bort. Ulf var inte bara en makalös musiker och låtskrivare, utan också en stor människa med ett hjärta av guld. Hans kreativitet och passion för musiken berörde oss alla och hans arbete har lämnat ett oförglömligt avtryck i våra liv och i musikhistorien”, skriver konsertarrangören Nöjet i ett uttalande.
"Kommer alltid finnas kvar"
– Det måste hänt hastigt. Vi träffades senast i förra veckan för en fika i Majorna. Vi planerade inför kommande spelningar men pratade även om sådant som vänner gör, säger vännen och tidigare kollegan Birger Hult hos Nöjet AB till GP.
– Han är en av stadens största profiler och han har alltid funnits här. Inte minst är Nationalteaterns rockorkester ett jäkla bra band. De låtar som Ulf skrev kommer alltid finnas kvar och hitta en ny publik, säger Hult.
Nationalteaterns frontfigur
Dageby var sedan grundandet av Nationalteatern 1969 en av teatergruppens ledande personer. 1993 lade man ner men fortsatte då som ”rockorkester”. Några av Nationalteaterns mest kända låtar är ”Livet är en fest”, ”Hanna från Arlöv” och ”Barn av vår tid”, vilka alla är skrivna av Ulf Dageby.
Som karaktären Sillstryparn gjorde han också låten ”Doin the omoralisk schlagerfestival” 1975, en protest mot att Eurovision skulle hållas för första gången i Sverige och ”en kamp mot kulturens kommersialisering”.
Skulle på turné
Dageby fann en ny publik 2013 då han medverkade i TV4:s succéprogram ”Så mycket bättre”. 2023 tilldelades han dessutom Cornelispriset, ett stipendium till Cornelis Vreeswijks minne.
Så sent som för fem dagar sedan intervjuades Dageby av Sveriges Radios program P4 Extra. Där berättade han bland annat om den kommande turnén med Nationalteaterns rockorkester där man skulle ha spelat på minst tolv platser under sommaren och hösten.
Ulf Dageby blev 80 år.