Församlingen hade en ungdomsverksamhet för 20-talet år sedan som var ganska stor. Men nu är det länge sedan man hade ett särskilt program för den gruppen.
– Varannan fredag har vi aktiviteten "Youth" för tonåringar. Det kan liknas med en fritidsgård där man träffas för att spela spel, pingis och kanske sjunga tillsammans, men nu tänkte vi att det vore roligt att ha ett särskilt event för ungdomarna. Vi har ju haft en barnvecka de sista åren och Ekebergskyrkan har mycket verksamhet för vuxna, men inte just för ungdomar, berättar Sarah Riegel.
Kombinerade idrott och musik
Valet föll på att arrangera en ungdomshelg som gästades av Simon och Matilda Möller. Båda finns med sina låtar på Spotify och Simon spelar dessutom innebandy i Svenska Superligan, SSL. Senaste säsongen med Mullsjö AIS, som kvalificerade sig för SM-slutspel. Så det blev en kombination av idrott och musik.
– Simon är också troende och hans musik handlar mycket om Gud och hans tro. Så vår tanke var att kombinera idrott och kristen tro, han står för både och.
Simon Möller har dessutom viss anknytning till Virserum, kan Sarah Riegel berätta.
– Simons pappa Jonas och farfar Joel var på en Gudstjänst på sommargården Klippan förra sommaren. Barnen kände igen Simons låtar från Spotify och tyckte det var roligt att träffa hans pappa och farfar, som är uppvuxen i Virserum. Så Simon var här som liten och badade med pappa på Kaffeberget. Hela släkten är typ här ifrån och många bor också kvar i Virserum- och Järnforsentrakten. Det var där vi frågade om han kunde komma hit för ett event för ungdomar.
Spelade innebandy tillsammans
Ungdomshelgen inleddes med att alla som ville fick möjlighet att spela innebandy med Simon, där deltagarna delades upp i lag och spelade match. Ett samarrangemang med VSGF:s innebandysektion. Följt av en konsert i Sparbankshallen och på söndagen var det musikgudstjänst med Simon och Matilda Möller på Klippan.
Hur blev gensvaret?
– Innebandyn lockade nog ett 60-tal. En del spelade och tränade ihop med Simon, medan andra tittade på. Konserten lockade ett 90-tal, berättar Sarah Riegel.
Är tanken att det blir en fortsättning på ungdomshelgerna?
– Vi får se, vi har inte bestämt något, men det var ett önskemål från vissa ungdomar efter helgen, att vi kan komma tillbaka och ha det även nästa år.