Fler och fler utländska turister hittar till Hultsfreds kommun. Foto: Genrebild, MostPhotos
Det är redan mitten på juli månad, och turistsäsongen är i full gång. I Hultsfreds kommun ser besökssiffrorna ut att komma i gång ordentligt, efter en lite trög början på sommaren.
Jenni Leppelt, turistkonsulent i Hultsfreds kommun tror på ett bra turistår, och menar att de utländska turisterna verkar öka.
– Jag har varit ute och pratat med flera anläggningar, och en liten tendens ser ut att vara en ganska bra försäsong med mycket turister i maj, för att sedan gå lite trögt i mitten, slutet av juni. Nu i vecka 28-29 har det kommit i gång igen, berättar hon.
Från flera turistaktörer i kommunen hörs vittnesmål om att det är extra mycket utländska turister. Tyskar, holländare, schweizare och österrikare har hög representation bland gästerna, men också danskar börjar hitta till Hultsfred.
– Det är mycket tyska turister, men något vi ser som vi tycker är glädjande är att vi också ser fler danskar. Danskarna har varit lite svåra att flörta med men börjar komma tillbaka. Vi ser även lite fler norrmän
Vad kan ökningen bero på?
– Pippi fyller ju jämt i år, vilket gör att det gjorts mycket kampanjer både i Tyskland, Holland och Danmark. Sedan kan vi ju inte undvika att just det här med naturen och friheten faktiskt börjar spela ännu mer roll. Vi har ändå ganska gynnsamma temperaturer här, och med alla värmeböljor i södra Europa så kanske man börjar söka sig norrut för semester i stället.
Även svenska turister, och lokalbefolkningen är viktiga ur besökssynpunkt. Många i närområdet gör dagsutflykter för att exempelvis cykla dressin eller åka med smalspåret till Västervik förklarar Jenni.
Efter pandemiåren när turismen slog bottenrekord har besöksnäringen i kommunen återhämtat sig relativt bra.
– Vi var på topp innan pandemin, och sedan dök det. Men de här sista åren har vi haft en ökning varje år. Vi har återhämtat oss hyfsat bra.
Tror du på en ökning även i år?
– Ja men det gör jag. I och med en bättre försäsong så tror jag att man kan sia om att kanske också eftersäsongen kan bli bra. Höstarna här är väldigt fina och andra halvan av augusti och september har vi mycket arrangemang och saker som händer, som våra två stora marknader i augusti och mycket annat som lockar.