Annons:

  • Kungen och drottningen överraskade i konsthallen –

    Drottning Silvia och kung Carl-Gustaf gästade oväntat Annika Mikkonens utställning på Öland, som hon haft tillsammans med Bo Lundwall. Foto: Privat

  • Kungen och drottningen överraskade i konsthallen –

    Annika Mikkonens humlor intresserade Silvia särskilt, när hon och kungen gick runt på utställningen på Öland Museum Himmelsberga, Foto: Privat

Kungen och drottningen överraskade i konsthallen – "Minne för livet"

Plötsligt stod de bara där – Kung Carl Gustaf och drottning Silvia. Annika Mikkonen fick finbesök under sin och Bo Lundwalls gemensamma utställning på Öland.
– Det kändes nästan overkligt. Det var en upplevelse att få vara med om, ett minne för livet, säger Annika Mikkonen, Målilla.

Annons:

Dagen började lida mot sitt slut, det närmade sig stängningsdags när drottning Silvia syntes utanför Öland Museum Himmelsberga där Annika Mikkonen och Bo Lundwall, Hultsfred, ställt ut sina tavlor under ett par veckor.

– Kungen var först in och tittade. Det var så jag blev skakig nästan. Det var så oväntat, säger Annika Mikkonen om mötet med kungligheten.

Humlorna väckte Silvias intresse

Kungen och drottningen var avslappnat klädda och smälte in bland övriga besökare i utställningshallen. Så som de vill ha det när de är på Öland kan man förmoda.

– Jag fick tunghäfta nästan. Jag ville säga så mycket, men fick inte så mycket sagt, säger Annika. Kungen och drottningen gick runt och var intresserade. Det var jättespännande att få visa dem utställningen. Jag målar mycket humlor och Silvia var speciellt intresserad av dem och kungen tittade mycket på Bos tavlor. Han var tyvärr inte på plats då, utan vi har turats om att hålla öppet.

Jag måste ändå få ställa frågan, köpte de något?

– Tyvärr inte, men de hade med sig nära vänner som handlade lite. De kanske inte kom till Himmelsberga bara för vår skull, det finns annat att se där också. 

”Fantastiskt kul”

Bo Lundwall har ställt ut på Himmelsberga tidigare. I år frågade han Annika Mikkonen om hon var intresserad.

– Det är en stor lokal att fylla själv, så jag fick frågan om vi skulle ställa ut tillsammans. Vi plockade ner i går, det har varit fantastiskt kul och jag tycker vi fick till en fin utställning.

Hur välbesökt har det varit?

– Det har varit en strid ström av besökare. Mycket tyskar, men även många Ölänningar kommer och tittar och är intresserade, det är inte bara en turistattraktion. Den här tiden på Öland är perfekt, det är precis lagom hektiskt, säger Annika Mikkonen som passat på att förena nytta med nöje genom att hyra en stuga i närheten under tiden.

Det var speciellt att få besök av kungen och drottningen, det måste hon medge.

– Det kändes nästan overkligt när vi stängde igen. Det var en upplevelse, ett minne för livet att få vara med om det. Man tror inte att man ska reagera så, men jag blev så överväldigad. Det var en sådan överraskning.

Hur ska du toppa det här?

– Det vet jag inte, säger Annika och skrattar. Jag hade planerat att jag skulle sitta och måla i lugn och ro på kvällen, vi har bott så mysigt. Men jag kunde inte koncentrera mig, utan hade tankarna på det som hade hänt under kvällen. Klart man blir inspirerad att fortsätta när det kommer så fint folk och tittar på målningarna.

Annons:

Lotta Madestam

lotta.madestam@dagenshultsfred.se

073 848 65 05

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt