Annons:

Tung sportlovssmäll – ishallen tvingas hålla stängt i två dagar

Isen i Prolympiahallen i Virserum kan inte hålla rätt temperatur på grund av ett tekniskt fel på en kompressor i ishallen. Klubben tvingas därför ställa in allmänhetens åkning under både onsdagen och torsdagen. Foto: MostPhotos

Tung sportlovssmäll – ishallen tvingas hålla stängt i två dagar

Nu, mitt under sportlovet, tvingas Virserums SGF stänga ishallen i två dagar.

”Vi beklagar de inställda tiderna och hoppas på er förståelse”, skriver VSGF i ett inlägg på sociala medier.

Annons:

Virserums SGF skriver i ett inlägg på sin Facebooksida att de tvingas ställa in allmänhetens åkning under onsdagen och torsdagen denna vecka. Anledningen är att det är problem med en av kompressorerna som skapar kyla i ishallen.

”Tyvärr har vi fått ett tekniskt fel på en kompressor i ishallen, vilket gör att vi för tillfället inte kan hålla isen i rätt temperatur”, skriver VSGF på sin Facebooksida.

För alla sportlovslediga barn som hade tänkt besöka ishallen antingen onsdag eller torsdag är det för klubben ett tråkigt besked att ge.

”Kyltekniker är på väg för att titta på felet och vi hoppas på en snabb lösning. Vi beklagar de inställda tiderna och hoppas på er förståelse. Håll utkik här på Facebook eller på vår hemsida för löpande information om när isen är redo för åkning igen”, skriver VSGF.

Annons:

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagenshultsfred.se

070 378 71 16

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenshultsfred.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt